Predsednik Goodluck Jonathan je tokrat spregovoril prvič po ugrabitvi. Zaradi svojega molka je bil deležen številnih kritik, na slabem glasu pa je zdaj tudi njegova vlada. »Obljubimo, da se bomo do deklic – kjerkoli že so – prebili,« je poudaril med prenosom v živo.

Pogrešane deklice s pomočjo vojske iščejo pehotne in zračne enote. Predsednik je za pomoč zaprosil še starše pogrešanih deklic in lokalne skupnosti. »Država je na preizkušnji. To so težki časi,« je še poudaril.

Da deklic ne najdejo, je v očeh tujih novinarjev, ki se nahajajo v Nigeriji, skoraj neverjetno. Ugrabitelji so jih iz šole odpeljali s tovornjaki. Po vsej verjetnosti so jih odpeljali v severovzhodni del države, kjer nigerijske oborožene sile nimajo pristojnosti.

Boko Haram prevzela odgovornost

Skrajna islamistična skupina Boko Haram je danes prevzela odgovornost za ugrabitev več kot 200 šolark na severu Nigerije, ki je sprožila mednarodno ogorčenje in pozive k reševalni misiji. Pripadniki Boko Harama so 276 šolark v šoli v Chiboku zajeli minuli mesec. Doslej je 53 dekletom uspelo pobegniti, ostale še zadržujejo.

»Ugrabil sem vaša dekleta,« je v videoposnetku po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal vodja islamistične skupine Abubakar Shekau. Poleg tega je Shekau je v videoposnetku kritiziral demokracijo, zahodno izobraževanje ter napore za mirno sobivanje muslimanov in kristjanov.

»Zahodno izobraževanje se mora končati. Dekleta, morate se poročiti,« je dejal vodja Boko Harama in dodal, da bodo ugrabljena dekleta prodali, trenutno pa da jih zadržujejo kot sužnje. Po navedbah nigerijske policije ugrabitelji zadržujejo še 223 deklet.

Neveste po 12 ameriških dolarjev

Po nepotrjenih navedbah lokalnih voditeljev v Chiboku, ki jih navaja AFP, naj bi dekleta morebiti prepeljali čez mejo v Čad in Kamerun ter jih prodali kot neveste tudi za samo 12 ameriških dolarjev.

Boko Haram deluje na muslimanskem severu Nigerije in izvaja napade na vladne ustanove in civiliste. Napada pa tudi krščanske cerkve in šole, v katerih se po njihovih trditvah držijo zahodnega učnega načrta. Nasilna kampanja skupine je samo letos zahtevala najmanj 1500 življenj. Nasilje je načeloma omejeno na tri severovzhodne zvezne države Nigerije - Borno, Yobe in Adamawa. Vlada v Abuji je že maja lani uvedla izredne razmere v teh zveznih državah, da bi zajezila nasilje.