Finančni minister Michael Spindelegger je včeraj poslancem parlamenta predstavil osnutek proračuna avstrijske države za naslednji dve leti. Avstrija mora kljub dobrim gospodarskim rezultatom varčevati, je sporočil šef ljudske stranke in partnerice v trenutni vladajoči avstrijski koaliciji. Kljub temu še ne gre za ostre reze in večina ukrepov se omejuje na precej nevidne davčne povišice.

Skupni imenovalec vseh odzivov, ne glede na to, katere strankarske barve nosijo, je, da njegova zamisel o tem, kako bodo videti finance avstrijske države v naslednjih dveh letih, ne uživa veliko upanja. Avstrija se bo namreč že v tem letu zadolžila v bližino 80 odstotkov bruto družbenega proizvoda, njen tekoči proračunski primanjkljaj pa bo znašal okoli 2,7 odstotka.

To je sicer še pod kriteriji maastrichtskega dogovora, vendar napoveduje, da Avstrija ne bo mogla v predpisanem času doseči zlatega pravila, ki ga je zapisala v ustavo. V primeru, da avstrijska država za Hypo Alpe-Adria-Bank ne bi prispevala več milijard evrov, bi bil njen proračunski primanjkljaj bistveno manjši in bi znašal le 1,5 odstotka BDP.

Višje obdavčite nepremičnine, varčujte v zdravstvu

Vsi strokovnjaki zahtevajo kopico reform, vendar si še niso povsem enotni, katere naj bi to bile. Strokovnjaki dunajskega inštituta za gospodarske raziskave WIFO menijo, da je še nekaj prostora pri omejevanju davčnih olajšav kot tudi pri davkih na dediščino in davku na nepremičnine. Dodatne možnosti vidijo tudi pri kritju primanjkljajev občin, za katere zdaj plača zvezna država, pri subvencijah in pri stroških zdravstvenega sektorja.

Avstrijska vlada tokrat intenzivno varčuje pri razvojni pomoči in pri misijah Organizacije združenih narodov, samo za Darfur so obseg namenjenega denarja zmanjšali na polovico, v to krizno območje bodo zdaj iz Avstrije poslali le 6,5 milijona evrov.

Ne varčujte pri otrocih in na univerzah

Kritiki načrtov avstrijskega finančnega ministra opozarjajo, da si je pri varčevanju vlada na Dunaju izbrala napačne »žrtve«, saj načrtuje tudi varčevanje pri otroškem varstvu, raziskovanju in na univerzah. Tam se politika že dalj časa lovi med stališči o tem, kako koristne so šolnine na univerzah. Medtem ko so jih konservativne vlade uvajale in potrjevale, so jih socialdemokratske odpravljale in dopuščale izjeme.

Pozitiven odziv so proračunski načrti avstrijske vlade poželi pri guvernerju avstrijske nacionalne banke Ewaldu Nowotnyju, ki meni, da bo s takšnim načrtom proračuna Avstrija zagotovo ugajala bonitetnim agencijam. Hkrati je Nowotny izrazil prepričanje, da bodo obremenitve, ki jih v tem trenutku za avstrijski proračun predstavlja Hypo Alpe-Adria-Bank, v naslednjih nekaj letih že »prebavljene«, če se bo vlada le držala svojih napovedanih ukrepov in načrtov.

Avstrijska gospodarska zbornica je pohvalila vlado in dejala, da od nje pričakuje nadaljevanje strukturnih reform, ki bodo izboljšale položaj gospodarstva. Hkrati je znova opozorila na to, da si ne more privoščiti kakršnih koli dodatnih davčnih obremenitev gospodarstva.

Delavska zbornica pa je do proračunskih namer avstrijske vlade precej bolj kritična kot delodajalci. Poudarila je, da se je vlada precej oddaljila od koalicijske pogodbe in ne uresničuje več zavez, ki jih je v njej zapisala. Zahtevala je znižanje dohodnine in večje napore vlade pri gradnji polne oskrbe otroškega varstva in programa za lažjo zagotovitev stanovanj mladim družinam.