Van Rompuy je danes na novinarski konferenci v Stockholmu poudaril, da odločitev o dodatnem času Franciji še ni bila uradno sprejeta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V komentarju na nedavne navedbe francoskega finančnega ministra Pierra Moscovicija, da pripravljenost komisije na ta korak kaže na konec "dogme varčevanja" v EU, pa je bil previden.

"Ni zastonj. Gre za rezultat dosedanjih ukrepov Francije. Če bo res prišlo do podaljšanja obdobja sanacije javnih financ, bo to pogojevano z nadaljnjimi strukturnimi reformami," je poudaril Van Rompuy in kot primer navedel reformo trga dela.

Francija se je zavezala k znižanju primanjkljaja za tri odstotke BDP

Francija se je sicer zavezala, da bo letos primanjkljaj znižala pod tri odstotke BDP, ki predstavljajo zgornjo mejo po paktu o stabilnosti in rasti, a ji to ne bo uspelo. Po zadnjih napovedih naj bi njen primanjkljaj namreč letos dosegel 3,9 odstotka BDP, prihodnje leto pa 4,2 odstotka BDP.

Bruselj je zato v petek izrazil pripravljenost, da se da Franciji za znižanje primanjkljaja dodatni dve leti časa, iz Pariza pa so v soboto sporočili, da kljub temu ne bodo okrnili svojih prizadevanj za znižanje javnega dolga.

Van Rompuy je sicer danes ocenil še, da je območje evra v najtežjih trenutkih, "ko je huda nevihta že za njim, a se jasno nebo še ni pokazalo".

Po njegovih besedah so najhujša tveganja evru tako že za mimo, države po Evropi pa so svoje primanjkljaje po letu 2008 že več kot prepolovile. V več državah, tudi na jugu stare celine, se izboljšuje tudi konkurenčnost, je dodal.

"Slaba novica pa je, da se gospodarska kriza vleče dlje, kot je bilo pričakovano. Še huje pa je, da število brezposelnih še ni prenehalo upadati," je sklenil.