Konec marca je papež Frančišek sprejel že 20. oktobra lani ponujeni odstop limburškega škofa Franz-Petra Tebartza van Elsta. Že tedaj je Sveti sedež sporočil, da limburški škof zaradi »nastale situacije« ne more več opravljati svojega poslanstva.

»Nastala situacija« je pomenila veliko ogorčenje vernikov limburške škofije in nemške javnosti zaradi izjemne zapravljivosti limburškega škofa, ki je za obnovo škofijskega sedeža in svojega stanovanja v njem namesto sprva načrtovanih dveh porabil kar 31 milijonov evrov. Med drugim si je za svoje stanovanje omislil prostostoječo kopalno kad za 15.000 evrov, mizarska dela v njegovem stanovanju so nanesla 350.000 evrov, umetniška dela, s katerimi je okrasil sedež škofije, 450.000 evrov, posebno dvigalo za dvigovanje adventnega venca 50.000 evrov in mizo v konferenčni dvorani 25.000 evrov.

Leta 2008 je škofija načrtovala, da bo za obnovo potrebovala okoli sedem milijonov evrov, a so po protestu vernikov in javnosti to vsoto znižali na 1,65 milijona evrov. Kasneje je uprava škofijskega sedeža načrtovano vsoto zaokrožila na dva milijona evrov. Stroški prenove, ki je potekala pod osebnim načrtovanjem škofa van Elsta, so zatem naraščali iz leta v leto. Tebartz van Elst je leta 2010 ustanovil svet za upravljanje škofijskega premoženja in s tem odtegnil nadzor upravi škofije, v škofiji pa so bile vse bolj glasne kritike, da škof ne more sam upravljati premoženja škofije oziroma sklada, v katerem se je stoletja zbiral denar sicer premožne škofije. Cerkveni davek je namreč pokril le 2,5 milijona evrov, več kot 28 milijonov evrov je krila škofija, ki je tako izgubila kar tretjino svojega premoženja.

Van Elst še vedno domuje v razkošni rezidenci

Kljub temu da je septembra lani tedanji šef nemške škofovske konference Robert Zollitsch povedal, da ugled vse nemške katoliške cerkve trpi zaradi poročil o eksploziji stroškov prenove limburške škofije, so se odgovorni verski možje v Limburgu odločili za nov gradbeni projekt. Semenišče je že v letih, so sporočili, in ga želijo prenoviti, stroški prenove so ocenjeni na pet milijonov evrov.

Načrte za obnovo so obravnavali v pristojnih telesih škofije in dobili vso potrebno podporo, je sporočil župnik Wolfgang Rösch pri predstavitvi projekta in poudaril, da je semenišče eden najbolj pomembnih objektov za celotno škofijo. Poslopje, ki je bilo zgrajeno leta 1930, služi kot izobraževalna ustanova in prostor za seminarje. »Škofija Limburg si upa graditi,« je dejal Rösch in pri tem sam spomnil na škandal pri eksploziji stroškov obnove škofijskega sedeža.

To poglavje je še danes občutljivo za škofijo, saj je pretekli teden radio Hessen poročal, da van Elst še vedno stanuje v luksuzno prenovljenem službenem stanovanju škofije. Na vprašanje novinarjev Spiegla je škofija potrdila, da škof sicer išče novo prebivališče, vendar dokler tega ne bo našel, ostaja tam, kjer je, ter plačuje najemnino.

Nemška škofovska konferenca, ki je naročila preiskavo primera, je sporočila, da je največje podražitve prenove povzročila muhavost potratnega škofa, ki je spreminjal načrte, ko so bila gradbena dela že končana. Tako so morali za naknadno vgraditev posebnega dvigala za dvigovanje adventnega venca v njegovi zasebni kapeli na novo odkriti streho in prilagoditi ostrešje. Tebartz van Elst je z razdelitvijo projekta na več manjših projektov obšel tudi vse nadzorne ustanove v Vatikanu, ki bi sicer ob tako visoki investicijski vsoti morale posebej odobriti projekt.