Obama je izrazil svoje sožalje vsem, ki jim je streljanje vzelo ljubljene osebe in spoštovanje vsem meščanom Newtona, ker so v najtežjih trenutkih stopili skupaj in »se imeli radi«.

Preko družbenih spletnih omrežij mladi pozivajo, da si šolarji za današnji šolski dan v znak spoštovanja nadenejo zeleno in belo barvo (barve osnovne šole Sandy Hook). Nekatere šole bodo v združenih državah sicer ostale zaprte, v drugih pa že razmišljanja o uvedbi varnostnikov.

V mestu Boston so javne šole že pozvale policijo, naj okrepi varnost tekom ponedeljkovega pouka. V Denverju so organizirali številčnejšo zasedbo psihologov, ki bodo obiskali učence, v Chicagu pa oblasti pozivajo ravnatelje naj izvedejo vajo zaprtja šole.

Po streljanju že nekaj posnemovalcev

Ameriške oblasti so že aretirale posnemovalca, ki je želeli ponoviti strelski pokol. V Indiani je namreč 60-letni moški grozil, da bo zažgal svojo ženo in pobil kar največ ljudi na osnovni šoli Jane Ball. Policisti so na njegovem domu odkrili 47 pištol v skupni vrednosti preko 100.000 ameriških dolarjev.

Oblasti so zaskrbljene, da je moški iz Indiane le eden od mnogih posnemovalcev, ki želijo v kratkem ponoviti streljanje. Fenomen posnemanja (copycat phenomenon), je sicer znan pojav. V ZDA so se srečali že z mnogimi tovrstnimi primeri, za posnemanje pa naj bi bili najbolj dovzetni posamezniki v puberteti.

Drug podoben primer, ki se je zgodil konec prejšnjega tedna, se je denimo odvil na Urugvaju. Tam je 18-letni moški vkorakal na neko kliniko in začel brezglavo streljati. Sodeč na policijsko izjavo, ga je navdihnil dogodek v Connecticutu.

S številnimi primeri posnemanja so se v ZDA soočali po pokolu v Coloradu, ko je nekdo med premiero filma The Dark Knight Rises ubil 12 ljudi, 58 pa poškodoval.

Najbolj popularna peticija

Na Belo hišo je bila že naslovljena peticija za bolj restriktivno zakonodajo o uporabi strelnega orožja. Ta je postala tudi najbolj »popularna« peticija, ki je bila kadarkoli objavljena na uradni spletni strani We the People.

Vložili so jo kmalu po strelskem pokolu, sedaj pa ima že preko 140.000 podpisov. Poleg omenjene peticije je še vsaj 12 podobnih, ki prav tako kličejo po bolj striktni zakonodaji glede uporabe orožja.

Pravica do orožja: da ali ne?

Zagovorniki pravice do orožja to štejejo za svoboščino, ki jo zagotavlja drugi amandma k ustavi, čeprav soglasja o tem, ali ta amandma zagotavlja le pravico do upora proti tiranski vladi, tuji ali domači, ali tudi pravico vsakega posameznika, da ima orožje, ni.

Obama je dejal, da je konec tedna razmišljal o teh vprašanjih in v naslednjih dneh se bo sestal s predstavniki policije, učiteljev in drugih ljudi, da najdejo ukrepe, s katerimi bi preprečili podobne tragedije.

Nasprotniki pravice do orožja, kot je newyorški župan Michael Bloomberg, so Obami že povedali, da je čas za besede minil in je treba preiti k dejanjem. Nekaj demokratskih senatorjev je v nedeljo javno napovedalo, da si bodo prizadevali za ponovno prepoved polavtomatskega orožja.