Zagreb, 3. septembra (STA) - Hrvaška policija je na avtocesti ustavila 28 avtobusov, ki so iz drugih hrvaških mest nameravali podpreti nasprotnike uvajanja napisov v cirilici v mestu, je sporočil Štab za obrambo hrvaškega Vukovarja. Današnjega mirnega protestnega shoda se je sicer udeležilo približno tisoč ljudi, za sredo pa so napovedani novi shodi.

Protestniki so napovedali, da danes ne bodo uničevali napisov v latinici in cirilici, ki so jih v ponedeljek postavili na poslopja državne uprave. Kot so pojasnili, so izvedeli, da bo policija danes ukrepala, in si ne želijo nasilja. Postavljene napise danes varujejo okrepljene policijske enote.

Nasilni protestniki so v ponedeljek razbili tri napise, v prerivanju pa so bili poškodovani štirje policisti. Policija je prijela šest protestnikov, ki so jih danes že izpustili na prostost. Odvetnik predsednika Štaba za obrambo hrvaškega Vukovarja Tomislava Josića pa je zanikal navedbe, da so njegovega klienta po izpustitvi povabili na pogovor na državno tožilstvo.

Župan za nemire obtožil HDZ

Medtem ko protestniki primerjajo stanje v Vukovarju s "hrvaškim Alamom", je vukovarski župan Željko Sabo (SDP) someščane pozval, naj ne dovolijo, da bi "Vukovar postal Bejrut". Za nemire je obtožil HDZ.

Predsednik HDZ Tomislav Karamarko pa je danes pozval hrvaško vlado, naj umakne odločitev o postavljanju dvojezičnih napisov. Kot je poudaril, gre za nezakonito dejanje, ker je dvojezične napise možno postaviti na podlagi ustavnega zakona o pravicah manjšin samo v primeru, če ti ne žalijo dostojanstva večinskega naroda.

Od vlade je tudi zahteval, naj pokaže več razumevanja in občutka za Vukovar, ki mu je po njegovih besedah potrebno omogočiti, da bo mesto posebne pietete. Podobna mnenja je bilo slišati tudi od protestnikov.

Josipović obsodil nasilje

Hrvaški predsednik Ivo Josipović je v ponedeljek izjavil, da je treba spoštovati občutke ljudi, obenem pa je obsodil nasilje in napade na policiste. Kot je poudaril, je treba vložiti dodatne napore za znižanje napetosti in nasilja. Dodal je, da je odgovornost vseh, ki se ukvarjajo s politiko, da bi pojasnili, zakaj je dobro spoštovati dvojezičnost.

Vukovarski voditelji parlamentarne Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) so dejali, da se pripadniki srbske manjšine v Vukovarju počutijo nelagodno zaradi protestov ter da ne morejo biti ravnodušni zaradi vsega, kar se dogaja okrog njih.

Uveljavitev hrvaškega ustavnega zakona o pravicah narodnih manjšin, ki omogoča vsaki narodni manjšini uvajanje dvojezičnih napisov, če ima več kot tretjino pripadnikov v določeni lokalni samoupravi, kot je tudi v Vukovarju, je povzročila ogorčenje Hrvatov na različnih koncih države.

Najbolj razgreti so veterani in desničarji

Med najbolj razgretimi nasprotniki so pripadniki veteranskih združenj in desničarskih strank, ki so množično protestirali tudi aprila v Zagrebu. Vlada je potem za nekaj mesecev preložila postavitev napisov.

Minulo noč so na pravoslavni cerkvi v starem mestnem jedru Dubrovnika neznanci izpisali šovinistična sporočila proti Srbom, vulgarno so žalili tudi hrvaškega notranjega ministra Ranka Ostojića, ki je napovedal ukrepe proti nasilnim protestnikom v Vukovarju. Med drugim so ob vhodih v stari del mesta izobesili gesla proti cirilici, pa tudi zloglasne ustaške simbole in slogane.

Mednacionalne napetosti na Hrvaškem bi lahko dodatno razgrela tudi petkova nogometna tekma moštev Hrvaške in Srbije v Beogradu, ki je del kvalifikacijskega tekmovanja za odhod na svetovno prvenstvo v Braziliji leta 2014.