V bližini ploščadi je nato prišlo do vrste incidentov med kitajskimi in vietnamskimi ladjami, državi pa druga drugo krivita za naraščanje napetosti.

V Vietnamu so zato že minuli konec tedna potekali množični protikitajski protesti, v torek pa so izbruhnili še izgredi, v katerih so jezni vietnamski delavci zažgali vrsto tovarn, plenili blago ter napadali pisarne in varnostnike. Njihove tarče so bila podjetja, ki so v lasti Kitajcev. Ponekod naj bi se spravili tudi na kitajske delavce, a o žrtvah niso poročali.

Na ulice se je sicer v torek po poročanju francoske tiskovne agencije AFP odpravilo na desettisoče Vietnamcev, a v nasilnih izgredih jih je sodeloval le manjši del. Najhuje je bilo v provinci Binh Duong. V strahu so poleg kitajskih tudi tajvanska, japonska in južnokorejska podjetja.

Kitajska si Južnokitajsko morje lasti skoraj v celoti, na drugi strani pa si posamezne dele tega morja svojijo druge azijske države, poleg Vietnama še Brunej, Malezija, Filipini in Tajvan. Ozemeljski spor med Kitajsko in Vietnamom se bije predvsem na račun otočij Paracel in Spratly.