Več tisoč protestnikov je minulo noč preživelo na trgu v središču Kijeva, kjer so postavili velike vojaške šotore in barikade, narejene iz uličnih klopi, zaplenjenih policijskih ograd in delov velike umetne jelke. Ves čas so potekali nastopi glasbenikov, protestnike pa so obiskovali tudi opozicijski poslanci.

»Nimamo druge izbire, kot da branimo sebe in napredek, ki smo jih dosegli,« je za Reuters povedal Taras Revunets, sicer protestnik iz skupine, ki je v nedeljo zasedla kijevsko mestno hišo in jo spremenila v enega od organizacijskih središč protestov. Revunets je povedal, da ne morejo odpisati možnosti, da bi vlada ukrepala z ostrejšo uporabo sile, a je dodal, da so pripravljeni preživeti tudi to.

Središče Kijeva prometno odrezano

Center Kijeva je bil zjutraj prometno odrezan, delavci in nakupovalci pa so se po središču gibali peš. Na osrednjem odru, ki stoji pred Trgom neodvisnosti so opozicijski voditelji nagovarjali množice, medtem ko so pravoslavni duhovniki molili za poškodovane. Policijske prisotnosti na trgu zjutraj ni bilo čutiti, poroča Reuters.

Vlada Viktorja Janukoviča se trudi pokazati, da še vedno deluje, čeprav so protestniki zabarikadirali cesto do glavne vladne zgradbe. Reuters poroča, da državna banka in finančno ministrstvo obratujeta. Mestne oblasti pravijo, da kljub zasegu prostorov mestne hiše, ključne javne storitve, kot so javni prevoz in bolnice, obratujejo še naprej.

Največji protesti po oranžni revoluciji

Ukrajinske varnostne sile so v nedeljo posredovale proti protestnikom, pri čemer so uporabile dimne bombe. Protestniki so v policiste metali kamne in molotovke in po navedbah policije je bilo poškodovanih okoli sto policistov. Ranjenih je bilo tudi 50 demonstrantov.

Množični protesti, največji po oranžni revoluciji leta 2004, so posledica odločitve ukrajinske vlade, da se spričo nasprotovanja Rusije zaenkrat odpove sklenitvi pridružitvenega sporazuma z EU, ki bi ga morali po načrtih podpisati prejšnji teden v Vilniusu.