Ruski in ukrajinski predsednik sta si ob začetku srečanja, ki je prvo po skoraj treh mesecih, segla v roke. Srečanje je redka priložnost za umiritev razmer na vzhodu Ukrajine, kjer je konflikt zahteval že več kot 2200 življenj.

Putin je v Minsku poudaril, da se ukrajinska kriza ne more rešiti z vojaškimi spopadi ali pa brez dialoga s predstavniki vzhodnih ukrajinskih regij.

Odločanje o usodi sveta

Po mnenju Porošenka pa je edini učinkovit način za končanje prelivanja krvi na vzhodu države učinkovit nadzor na meji, kakor tudi zaustavitev dobave orožja proruskim separatistom, poroča Reuters. »Na tem srečanju v Minsku se odloča o usodi sveta in Evrope. Tako to vidim jaz,« je bil dramatičen ukrajinski predsednik.

Dejal je, da bi rusko gospodarstvo po uvedbi sankcij lahko utrpelo okoli dve milijardi evrov škode, če bodo živila iz EU na ruski trg prišla »zakamuflirana« kot dobrine iz Ukrajine. Če bi se to zgodilo, bi njihovo sosedo prizadele še hujše sankcije.

Zagotavljanje ozemeljske celovitosti Ukrajine

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton pa je dejala, da je njen mandat na pogovorih v Minsku zagotoviti ozemeljsko celovitost Ukrajine. Poudarila je, da želi podpreti ukrajinski narod pri iskanju miru in varnosti, zagotoviti ozemeljsko celovitost Ukrajine, vzdržno prihodnost in dobre odnose s sosedi.

Gostitelj srečanja, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je obe strani pozval, naj se odrečeta političnim ambicijam in ne iščeta političnih koristi.

Na avtomobile nalepili opozorilo »otroci«

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, se blizu Novoazovska, ki se nahaja 12 kilometrov od ruske meje, dviga oblak dima, na ta kraj ob Azovskem morju pa so prileteli topniški izstrelki.

Ukrajinski varnostni in obrambni svet je na svojem profilu na twitterju zapisal, da poskuša Rusija tam odpreti novo fronto. »Ruski plačanci streljajo na Novoazovsk v tem trenutku,« je povedal tiskovni predstavnik sveta Andrij Lisenko, ki je dodal, da je v ognju tudi mestna bolnišnica.

Nekateri prebivalci Novoazovska so pred obstreljevanjem zbežali z avtomobili, na katere so nalepili velike napise »otroci«, navaja AFP.

Na tem območju je v ponedeljek po navedbah oblasti v Kijevu rusko mejo prestopil konvoj oklepnih vozil, ki pa so ga ustavili ukrajinski obmejni stražarji.

V zadnjih 24 urah 250 mrtvih upornikov

Na obali Azovskega morja v regiji Doneck je bil več mesecev mir. Maja je bilo v spopadih v Mariupolu, ki se nahaja kakih 35 kilometrov stran, ubitih več kot deset ljudi, vendar je ukrajinska vojska upornike kmalu pregnala iz mesta in vzpostavila nadzor.

Iz mesta Doneck medtem poročajo o novih topniških napadih ukrajinske vojske. Po navedbah tamkajšnjih oblasti so bili pri tem ubiti trije civilisti, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Po ukrajinskega podatkih varnostnega in obrambnega sveta je bilo sicer v bojih med ukrajinsko vojsko in proruskimi separatisti v zadnjih 24 urah ubitih 250 upornikov. Na ukrajinski strani je bilo ubitih ali ranjenih 80 vojakov, povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Moskva: Prijeti ruski padalci zašli v Ukrajino

Vir z ruskega obrambnega ministrstva je danes potrdil, da so v Ukrajini v ponedeljek prijeli deset ruskih vojaških padalcev, a zatrdil, da so mejo prečkali po nesreči. Kijev je medtem objavil pričevanja prijetih vojakov, da so v Ukrajino prišli z oboroženim konvojem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Vojaki so patruljirali ob meji z Ukrajino in so jo nedvomno po nesreči prečkali na neoznačenem območju,« je po poročanju treh ruskih tiskovnih agencij - Itar-Tass, Interfax in Ria Novosti - povedal neimenovani vir obrambnega ministrstva. Dodal je, da so tudi ukrajinski vojaki že večkrat po nesreči prečkali mejo.

Zajeli deset ruskih vojaških padalcev

Kijev je pred tem sporočil, da so v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine ukrajinske varnostne sile v ponedeljek zajele deset ruskih vojaških padalcev. Pri sebi so imeli osebne dokumente in orožje. Prijeli so jih blizu vasi Dzerkalne, ki je okoli 20 kilometrov oddaljena od meje z Rusijo in 50 kilometrov jugovzhodno od mesta Doneck.

Ukrajinski mediji so danes objavili posnetek, v katerem so nekateri ujeti ruski padalci priznali, da so pripadniki regimenta ruske vojske z oporiščem v srednji Rusiji in da so v Ukrajino prišli z oboroženim konvojem.

Misija ali vojaška vaja?

Moški v kamuflažni uniformi, ki je dejal, da je desetar Ivan Milšakov, je povedal, da so potovali v koloni preko polj in ne po cestah ter da so jim poveljniki povedali, da gredo v Ukrajino na tridnevno misijo, da pa jim niso pojasnili njihovih nalog. »Smo navadni fantje in kar so nam naročili, smo naredili. Sem so nas poslali kot hrano za topove. Ne vemo zakaj,« je povedal. Drugi domnevni vojak je na posnetku dejal, da so jim povedali, da gredo na vojaško vajo, izrazil pa je tudi dvom, da bi celoten konvoj pomotoma zašel na ukrajinsko ozemlje.