Ruska tiskovna agencija Itar-Tass medtem navaja besede predsednika ukrajinske verhovne rade Vladimirja Ribaka, da se bo Janukovič v sredo sestal s predstavniki opozicije. Pripravili naj bi možne rešitve krize, o katerih bo nato rada razpravljala v četrtek. Med temami naj bi bilo tudi oblikovanje posebne komisije, ki bi pripravila predlog zahtevanih ustavnih sprememb.

Proteste na kijevskem trgu Majdan lahko v živo spremljate tukaj:

Več tisoč ljudi na ulicah; zažganih več avtomobilov

Ukrajinska varnostna služba (SBU) in notranje ministrstvo sta protestnikom popoldne zagrozila, da bodo varnostne sile ostro posredovale, če se nemiri na ulicah ne bodo končali do 17. ure po srednjeevropskem času.

Čeprav protestniki tudi pod tem ultimatom očitno ne popuščajo, saj jih je na Trgu neodvisnosti, epicentru protivladnih protestov, tudi po izteku roka vztrajalo še okoli 25.000, do zagroženega posredovanja zaenkrat še ni prišlo, poročajo tuje tiskovne agencije.

So pa varnostne sile medtem prebile prve zapore protestnikov in obkrožile Trg neodvisnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Da se napetost stopnjuje, dokazuje poziv opozicijskega voditelja Vitalija Klička, naj se ženske in otroci raje umaknejo s trga na varno.

Med mrtvimi tudi policisti; več jih je v kritičnem stanju

V današnjem nasilju je doslej umrlo sedem civilistov, je sporočila tiskovna predstavnica kijevske policije Olga Bilik. Po najnovejših podatkih pa sta med protesti življenje izgubila tudi dva policista. Več kot 20 policistov pa so zaradi strelnih ran odpeljali v bolnišnico, so potrdili s sedeža ukrajinske policije. »Ranjenih je bilo 95 policistov, 21 od njih jih je bilo ustreljenih, 23 pa jih je v kritičnem stanju – trije so v komi, eden pa je klinično mrtev,« je vir iz policije povedal za ukrajinsko tiskovno agencijo Interfax. Še kakih 150 protestnikov naj bi bilo ranjenih, od tega 30 huje.

Protestniki, ki so danes za nekaj časa zavzeli in nato zažgali sedež Stranke regij predsednika Viktorja Janukoviča, pa so po navedbah stranke ubili enega od paznikov v stavbi.

(Foto: Reuters)

Protestniki na ulicah Kijeva zahtevajo spremembe ustave, s katerimi bi zmanjšali Janukovičeva pooblastila. Danes so se protesti sicer prvič od sredine januarja sprevrgli v nasilje, potem ko se je v zadnjih dneh zdelo, da se država počasi premika v smeri izhoda iz krize, ki jo je novembra lani sprožil Janukovič z zavrnitvijo podpisa pridružitvenega sporazuma z EU.

Ukrajinska pravosodna ministrica Elena Lukaš je odgovornost za ponoven izbruh nasilja pripisala voditeljem opozicije. »Njihova dejanja so ogrozila družbeni mir in ukrajinsko prihodnost,« je menila in dodala, da voditelji opozicije niso upoštevali pozivov Janukoviča, EU in ZDA k mirni rešitvi konflikta.

Po mirnejših tednih zopet spopadi

Gre za prvi izbruh nasilja v Ukrajini od sredine januarja. V zadnjih dneh se je zdelo, da se država počasi premika v smeri izhoda iz krize, ki jo je novembra lani sprožil Janukovič z zavrnitvijo podpisa pridružitvenega sporazuma z EU. V ponedeljek je v državi stopila v veljavo amnestija za aretirane protivladne protestnike, potem ko so se demonstranti umaknili iz zasedene kijevske mestne hiše in drugih upravnih stavb.

(Foto: Reuters)

Opozicijski voditelj in nekdanji boksarski prvak Vitalij Kličko je sicer v televizijski izjavi Janukoviča pozval, naj izpolni zahteve protestnikov, če želi končanje nasilja. »Predsednik mora razpisati predčasne predsedniške in parlamentarne volitve. Prepričan sem, da bi to znižalo temperaturo v družbi,« je dejal Kličko.

Prek spletnega družbenega omrežja twitter pa se je na dogajanje odzval ameriški veleposlanik v Ukrajini Geoffrey Pyatt. »Po napredku, doseženem v Kijevu konec tedna, je škoda videti novo nasilje,« je zapisal. »Politika se mora dogajati v radi, ne na ulici,« je še menil.