»Za zdaj smo pridržali devet oseb, ki jih zaslišujemo v povezami z napadoma. Prišlo pa je do priznanj,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal Atalay.

Do aretacij je prišlo potem, ko sta v soboto v mestu Reyhanli z okoli 60.000 prebivalci, ki je od meje s Sirijo oddaljeno le osem kilometrov, eksplodirala avtomobila, naložena z eksplozivom, ki sta stala pred mestno hišo oziroma poštnim uradom. Po zadnjih podatkih je bilo ubitih 46 ljudi, še 51 pa jih je bilo ranjenih.

Turška vlada je za napada osumila režim sirskega predsednika Bašarja al Asada oziroma skupine, ki so z njim povezane. Turški premier Recep Tayyip Erdogan je med drugim dejal, da je napad bodisi povezan z državljansko vojno v Siriji ali pa gre za poskus sabotaže mirovnega procesa med turško vlado in kurdsko manjšino.

Tudi sirska opozicija je za napad okrivila režim al Asada. »Sirski nacionalni svet obsoja strahopetne zločine, ki so jih izvedli sodelavci sirskega režima v turškem mestu Reyhanli,« je sporočila sirska opozicija.

Sirska vlada pa je danes vpletenost v napad zanikala in pozvala Erdogana k umiku obtožb. »Nihče nima pravice, da neosnovano obtožuje Sirijo v povezavi z napadom v Turčiji. Sirija takšnega napada ne bi izvedla nikoli,« je po poročanju sirske državne tiskovne agencije Sana dejal sirski informacijski minister Omran al Zoabi.

»Turška vlada bi morala odgovarjati za napad, saj je mejna območja spremenila v središče za mednarodni terorizem. Erdogan mora odstopiti. Ne sme si graditi svoje slave na krvi Turkov in Sircev,« je še dodal al Zoabi. Po navedbah sirskih aktivistov so med žrtvami napada tudi Sirci. Na območju je namreč precejšnje število beguncev iz Sirije.

Turčija je sicer trdna podpornica sirske opozicije in naj bi tudi oboroževala upornike, poleg tega pa je že večkrat pozvala al Asada k odstopu.