Belaida, ki je vodil opozicijsko levo Demokratsko stranko, so ob odhodu v službo na njegovem domu neznanci ustrelili v glavo in vrat. 48-letnika so s hudimi ranami odpeljali v bolnišnico, kjer je umrl.

Odgovornost za atentat so svojci in podporniki ubitega pripisali vladajoči islamistični stranki Ennahda, s katero si je bil ubiti politik močno v navzkrižju in jo je glasno kritiziral. Tako stranka kot vlada sta zanikali obtožbe in atentat obsodili.

Medtem je državo danes prizadela še splošna stavka, zaradi katere se je, vsaj v prestolnici, življenje v veliki meri ustavilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ulice so prazne, trgovine zaprte, javni promet komajda deluje. Med drugim so za danes odpovedali vse lete z in na mednarodno letališče v Tunisu. Univerze so za soboto in nedeljo odpovedale vsa predavanja, piše BBC.

V Tuniziji sicer protestniki že tretji dan zapored zahtevajo odstop vlade. V četrtek se je v mestu Gafsa pred pisarno tamkajšnjega guvernerja zbalo več sto protestnikov. Proti policistom so metali molotovke, policija pa je odgovorila s solzivcem. Eden od policistov naj bi bil pri tem huje poškodovan in je v komi.

Množica več deset tisoč ljudi, ki se je zvrstila na 3,5 kilometra dolgi poti od okrožja Djebel Jelloud do pokopališča El Jellaz, vzklika protivladne slogane. Vladajoče islamiste zmerja z "morilci" ter poudarja "z našo krvjo in dušami se bomo žrtvovali za mučenika" in "ljudje želimo padec režima".

"Moj sin je človek, ki je živel pogumno in dostojanstveno. Nikoli me ni bilo strah, našo državo je zapustil kot mučenik", je sicer na pogrebu dejala mati preminulega politika, enega najglasnejših kritikov islamistične Ennahde, ki je oblast v Tuniziji prevzela po strmoglavljenju dolgoletnega diktatorja Zina El Abidina Ben Alija.

Premier Hamadi Jebali je v sredo po atentatu na Belaida napovedal razpustitev vlade in imenovanje tehnične vlade, kar pa je vladajoča Ennahda v četrtek zavrnila, saj meni, da država trenutno potrebuje politično vlado.