Partnerji, ki živijo v istospolni skupnosti, bi tako lahko v primeru smrti partnerja dedovali nepremičnine, prejemali pokojnino, partnerja bi lahko tudi obiskovali v bolnišnici kot člani najožje družine. Pogoj za vse to bo registracija zveze na matičnem uradu.

V odboru za človekove pravice in pravice manjšin pa so že pozvali k javni razpravi, pri kateri bi sodelovali tako predstavniki pravosodnega ministrstva, ministrstva za delo in socialne zadeve, pa tudi LGBT organizacije.

»To ni uvertura v izenačevanje zakonskih skupnosti,« poudarjajo avtorji zakonodaje. Nasprotniki namreč napovedujejo, da bodo pazljivo spremljali, da se med določili ne bo kaj spremenilo.

»Le potencialne pravne rešitve«

»To so le potencialne pravne rešitve, katerih cilj je, da pravno regulirajo status oseb istega spola, ki živijo skupaj. Videli bomo, ali bi določila lahko 'vgradili' v obstoječi zakon ali pa bi bilo treba spisati novega, zato smo na razpravo poklicali tudi ljudi z ministrstva. V vsakem primeru ni ovir, da pridemo do rešitev, ker niso v nasprotju s tistim, kar piše v Ustavi – da je poroka možna samo med moškim in žensko,« je povedala Suzana Paunovič, direktorica odbora za človekove pravice.

Spomnimo, v Srbiji vprašanje istospolnih partnerstev vedno znova buri duhove. Lani oktobra so oblasti celo prepovedale parado ponosa v Beogradu, potem ko so leto prej v srbski prestolnici ob tej prireditvi izbruhnili hudi nemiri. Nasprotniki parade so se namreč spopadli s policijo, ranjenih pa je bilo več kot sto ljudi.