Kot je v pogovoru s skupino novinarjev v Bruslju pojasnil dolgoletni poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Swoboda, je pripravljen skupaj z Elmarjem Brookom, ki je v EPP pristojen za širitev, oditi v Zagreb in Ljubljano, če bi se za to izkazala potreba, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

"Ne želimo se vsiljevati in mislim, da lahko rešijo problem tudi brez nas, vendar če bi bilo to koristno in potrebno, potem sva Brook in jaz pripravljena oditi v Zagreb in Ljubljano. Seveda po drugem krogu predsedniških volitev v Sloveniji," je še dejal Swoboda. Ocenil je tudi, da "ni resnih ovir, da Hrvaška prihodnje leto ne bi postala članica EU, kot je predvideno.

Pogajanja niso prinesla rezultatov

Pogajanja med Slovenijo in Hrvaško glede vprašanja nekdanje LB še niso prinesla rezultatov. Strokovnjaka, ki sta ju določili vladi obeh držav, France Arhar in Zdravko Rogić, naj bi skupno rešitev skušala najti na četrtem srečanju predvidoma prihodnji teden na Hrvaškem.

Slovenija vztraja, da hrvaška vlada umakne pooblastila hrvaškima bankama za tožbe proti LB in NLB pred hrvaškimi sodišči za prenesene vloge hrvaških varčevalcev in da se obnovijo pogajanja o problemu pred baselsko Banko za mednarodne poravnave v okviru sporazuma o nasledstvu. S tem pogojuje tudi ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v EU. Hrvaška naj bi sicer polnopravna članica EU postala 1. julija 2013.

Srbski finančni minister o usklajeni pritožbi Slovenije in Srbije na sodbo iz Strasbourga

Srbski finančni minister Mlađan Dinkić je za srbsko tiskovno agencijo Tanjug izjavil, da sta se srbski in slovenski premier Ivica Dačić in Janez Janša dogovorila za usklajen odgovor na nedavno sodbo sodišča v Strasbourgu. V kabinetu predsednik vlade so potrdili le, da sta premiera govorila o nasledstvu in da je šlo za izmenjavo stališč o tem.

Kot so danes pojasnili, je namreč omenjena sodba, ki se nanaša na stare devizne vloge, problem, ki zadeva vse države na območju nekdanje Jugoslavije in premiera sta o tem govorila.

Dinkić, ki je član delegacije srbske vlade, ki se skupaj z Dačićem mudi na uradnem obisku v Sloveniji, je medtem za Tanjug dejal, da sta se "srbski in slovenski premier dogovorila, da gremo s koordinirano pritožbo oz. odgovorom na razsodbo evropskega sodišča v Strasbourgu v zvezi s starimi deviznimi vlogami, saj je bilo v procesu nasledstva potrjeno teritorialno načelo za izplačilo deviznih vlog".

Kot je dodal, bosta vladi obeh držav skupaj s finančnim ministrstvom sestavili močno pravno ekipo, strokovnjaki iz Srbije se bodo pridružili kolegom iz Slovenije in "s koordiniranim odgovorom skušali s pravnimi sredstvi izpodbiti razsodbo".

Sicer pa bi bilo po mnenju Dinkića vprašanje državljanov, ki jim stare devizne vloge niso bile izplačane, treba rešiti na "novem pravnem srečanju naslednic".