V kraju Hus, severno od Kaira, so se v petek zvečer vneli spopadi med kristjani in muslimani, po poročanju Reutersa pa sta skupini v določenem trenutku začeli streljati ena na drugi. Nasilje je po nekaterih podatkih izbruhnilo, ko je skupina krščanskih otrok začela risati na zid mošeje (narisali naj bi križ), so potrdili lokalni viri, več podrobnosti pa zaenkrat ni znanih.

Po poročanju egiptovske tiskovne agencije MENA so muslimani med spopadi vdrli v eno od cerkev in jo zažgali, zaradi česar so policisti povečali varovanje v bližini verskih institucij na območju.

Predsednik Mohamed Mursi, vodja islamistične Muslimanske bratovščine, je že junija lani ob izvolitvi poudaril, da bo storil vse za Kopte, ki v 83-milijonskem Egiptu predstavljajo desetodstotni delež prebivalstva. »Takšni izgredi med suniti in Kopti so nesprejemljivi,« je na facebooku danes zapisal Saad al Katatni, vodja politične stranke bratovščine. »Očitno želijo nekateri videti Egipt v plamenih in v krizi.«

Odnosi med večinskimi suniti in manjšinskimi Kopti so se s padcem Hosnija Mubaraka, arabsko pomladjo in kasnejšo zmago islamistov na volitvah le še slabšali. Nesoglasja so se zlasti na ruralnih območjih večkrat razplamtela v nasilne spopade, dodatne težave tam so povzročala nesoglasja med različnimi klani, v preteklosti pa so nasilje sprožale tudi ljubezenske zveze med pripadniki različnih verskih skupin.

Od padca Mubarakovega režima so se kristjani pritoževali zaradi številnih napadov radikalnih islamistov na cerkve, dodatna nesoglasja pa so v zgodovini povzročali tudi zakoni – v Egiptu je namreč veliko lažje pridobiti vsa dovoljenje za izgradnjo mošeje kot cerkve.

Kopti pripadajo starodavni krščanski cerkvi z izročilom krščanskega Egipta. Ta je bil v 3. in 4. stoletju našega štetja središče vzpenjajoče Cerkve. Egipt so v 7. stoletju osvojili muslimani, a so se Kopti obdržali, čeprav so počasi začeli drseti v manjšino.