Berlusconija bodo pred zaporno kaznijo med drugim poskušali rešiti poslanci in senatorji njegove stranke Ljudstvo svobode (PDL), ki so v petek zaradi obsodbe svojega voditelja napovedali protestne odstope. Enako so napovedali tudi ministri PDL.

V stranki so obenem po srečanju z Berlusconijem poslušno napovedali, da bodo zrušili vlado premiera Enrice Letta in šli na volitve, če ta ne bo sprejela reforme pravosodja, ki je politično pristransko.

Poslanci in senatorji so svoje odstopne izjave že predali vodjema poslanskih skupin stranke v poslanski zbornici in senatu, Renatu Schifaniju in Renatu Brunetti, ki bosta zdaj pri predsedniku Italije Giorgiu Napolitanu zahtevala pomilostitev Berlusconija.

Napolitano se je po poročanju italijanskih medijev s počitnic nazaj na delo v Rim vrnil v soboto in bi ju lahko sprejel že danes. Pomilostitev bi bila sicer za velik del Demokratske stranke (PD) premiera Lette nesprejemljiva, v uradu Napolitana pa so že opozorili, da naj ne bi bila izvedljiva s pravnega vidika.

Medtem so v Rimu danes napovedani tudi protesti Berlusconijevih privržencev. Tudi ti bodo zahtevali pomilostitev političnega voditelja. "Vsi smo s Silviem," se glasi slogan demonstracij, organizatorji pa ob tem izpostavljajo, da so Berlusconija volili milijoni Italijanov. Da ga "sodnik, ki je pod političnim vplivom, oropa sedeža v parlamentu", je zanje škandal.

Sprva se je napovedovalo, da bo na protestni shod prišel tudi sam Berlusconi, a naj bi ga ne bilo v Rimu.