Beograd in Priština pod taktirko EU iščeta takšno rešitev za življenje in delovanje srbske večine na severu Kosova, ki bi privedla do ukinitve vzporednih struktur v zdravstvu, šolstvu, policiji in sodstvu ter omogočila njeno integracijo v upravni okvir Kosova.

Glavna sestavina rešitve je oblikovanje skupnosti ali zveze srbskih občin, s čimer se načelno obe strani strinjata. Ko je na vrsti konkretno vprašanje - kakšne bodo njene pristojnosti - pa so stališča vsaksebi. Srbska stran želi, da ima skupnost izvršilne in zakonodajne pristojnosti, kosovska pa, da ima le posvetovalno vlogo.

V soboto protesti v Mitrovici

V soboto je v Kosovski Mitrovici več tisoč etničnih Albancev protestiralo proti načrtovanemu dogovoru s Srbijo. S pogovori z Beogradom je kosovska vlada izdala ljudstvo, so menili. Po drugi strani so kosovski Srbi v ponedeljek znova blokirali mejni prehod Jarinje na severu Kosova in Beograd opomnili, da dialogu v Bruslju nasprotujejo.

Današnjih pogovorov s kosovskim premierom Hashimom Thacijem se bo po napovedih poleg srbskega premiera Ivice Dačića tokrat udeležil tudi podpredsednik vlade Aleksander Vučić. Srbski mediji so ocenili, da je udeležba Vučića, trenutno najvplivnejšega srbskega politika, znak, da bo dogovor danes dejansko dosežen.

Optimizma ni bilo

Vendarle pa optimizma na predvečer ni bilo. Thaci je ocenil, da dogovora danes ne bo lahko doseči, saj Beograd zavrača vse predlagane rešitve. Srbski predsednik Tomislav Nikolić je po drugi strani podvomil v dogovor zaradi vztrajanja Prištine pri stališčih, ki so za Srbijo preprosto nesprejemljiva. Ashtonova pa je v izjavi za javnost opozorila, da je dogovor na dosegu roke, a njegovo doseganje nikakor ne bo lahko.

Čas za dogovor se sicer naglo izteka, če želita Srbija in Kosovo junija dočakati odločitev o naslednjem koraku na poti v EU - za Srbijo je to začetek pristopnih pogajanj, za Kosovo pa začetek pogajanj o pridružitveno-stabilizacijskem sporazumu. Evropska komisija bo o napredku v dialogu poročala sredi aprila, njeno poročilo pa bo nato podlaga za odločitev članic EU.