Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov je ob obisku vojaške baze v bližini separatističnega oporišča Slavjansk izjavil, da želi vlada izpeljati »zaključno fazo« vojaške operacije. »Pripravljeni smo, da počistimo s teroristi v regiji Lugansk in Doneck,« je med drugim dejal Turčinov.

Do hudih spopadov je po poročanju tujih tiskovnih agencij prišlo tudi okoli 90 kilometrov severozahodno od Luganska, v bližini mesta Lisičansk, kjer je po podatkih proruskih separatistov prišlo do hudih spopadov z narodno gardo. V samooklicani republiki Lugansk so že razglasili izredno stanje.

Nato na ukrajinski meji zaznal premike ruske vojske

Ob ukrajinski meji je Nato zaznal premike, ki bi lahko kazali na dolgo obljubljeni umik ruskih vojakov, je danes po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal generalni sekretar zavezništva Anders Fogh Rasmussen.

»V sredo pozno popoldne smo zaznali nekaj ruskih vojakov v bližini ukrajinske meje, kar bi lahko bil znak, da se del ruskih vojakov pripravlja na umik,« je dejal Rasmussen med obiskom v Črni gori.

Menil je še, da je trenutno prezgodaj za ocene, kaj to pomeni, upa pa, »da je to začetek popolnega in resničnega umika«. »Trenutno večina ruskih vojakov ostaja v bližini ukrajinske meje in na tem mestu spremljamo ponavljajoče se vaje ruskih vojakov,« je dodal.

Rasmussen: Umik bi bil prvi korak k spoštovanju mednarodnih obvez

Obenem je povedal, da bi umik pomenil »prvi korak Rusije v pravo smer spoštovanja njenih mednarodnih obvez«.

Rusko obrambno ministrstvo je medtem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočilo, da so iz obmejnih regij z Ukrajino, natančneje iz vojaških baz v regijah Rostov, Belgorod in Brjansk danes s štirimi vlaki in več kot deset tovornimi letali že odpeljali vojaško opremo in pripadnike ruskih sil.

Po Natovih podatkih se na omenjenem območju nahaja okoli 40.000 ruskih vojakov.

Proruski separatisti na vzhodu Ukrajine zavzeli več premogovnikov

Proruski separatisti so danes zasedli štiri premogovnike na vzhodu države in zahtevali, da jim rudarji zagotovijo razstrelivo, so sporočili iz ukrajinskega ministrstva za energetiko. Gre za prvi potrjeni napad na industrijo, ki predstavlja enega glavnih motorjev ukrajinskega gospodarstva.

Ministrstvo za energetiko je bilo s podrobnostmi incidenta, ki se je zgodil v industrijsko močni regiji Lugansk, zelo skopo, zato še zdaj ni jasno, koliko separatistov je bilo vpletenih in kaj se je zgodilo z rudarji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Teroristi, ki delavcem grozijo z orožjem, zahtevajo razstrelivo. Ministrstvo za energetiko je zaprosilo ukrajinsko varnostno službo, naj izvede vse potrebne ukrepe,« se je glasilo sporočilo ministrstva, v katerem so še dodali, da so sicer v ponedeljek preprečili napada na dva premogovnika v sosednji regiji Doneck.

Ovse: Separatisti proti pogovorom z ukrajinsko vlado

Posrednik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) v ukrajinski krizi, nemški diplomat Wolfgang Ischinger je danes ovrgel obtožbe proti Kijevu, da vlada na pogovore za rešitev konflikta ni povabila ruskih separatistov. Kot je dejal, so separatisti »vedno znova poudarjali, da je zadnje, kar si želijo, sesti z vlado za okroglo mizo«.

»Ne krivite le kijevske vlade,« je danes po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal Ischinger v Kijevu. Za okroglo mizo bi bil potreben »drugačen format«, je povedal in pojasnil, da separatisti niso monolitna skupina, pri čemer so po njegovih besedah nekateri izpolnjevali tudi navodila iz Moskve.

Prebivalci vzhodne Ukrajine so po njegovih besedah zelo jezni in nesrečni zaradi pomanjkanja decentralizacije. A vendarle manj podpirajo neodvisnost, kot se poroča v medijih, je še menil.