Potem ko so ostale velike stranke - za glasove se jih bo v nedeljo po vsej državi potegovalo okoli 40, a realne možnosti za preboj v bundestag jih ima le sedem - s tem opravile že v minulih dneh, je vladajoča CDU šele danes na berlinskem Tempodromu pripravila velik zaključek svoje volilne kampanje.

Merklova bi še služila Nemčiji

Tja je prišla tudi nemška kanclerka Angela Merkel. »Osebno prosim ljudi v Nemčiji, da mi namenijo močan mandat, tako da bom lahko še naslednja štiri leta služila Nemčiji,« je ob tem sporočila kanclerka.

Tudi če njenega imena ni na glasovnici, lahko državljani s svojim drugim glasom volijo za to, »da smem ostati njihova kanclerka zvezne republike Nemčije«, je poudarila. Da v volilni bitki nihče ne teče sam, ampak da je ta zelo »tesna«, je volivce znova opozoril generalni sekretar CDU Hermann Gröhe.

Oglejte si še komentar Dnevnikove novinarke Vesne Vaupotič.

»Volilni bonbončki«

Medtem ko je bil volilni boj v Nemčiji v minulih mesecih po oceni medijev precej dolgočasen - med glavnimi strankami ni bilo prave polarizacije, kampanja se je vrtela okoli »volilnih bonbončkov« namesto pomembnih strateških vprašanj, poleg tega pa je bilo dolgo časa videti, kot da je tekma že v naprej odločena in čaka državo ponovitev črno-rumene vlade -, je postal v zadnjih dneh nepričakovano napet.

Vse verjetneje se namreč zdi, da bo morala Merklova po volitvah vendarle oblikovati novo koalicijo - kot najverjetnejša se omenja ponovna velika koalicija -, ali pa da bo morala oblast morda celo prepustiti rdeče-zeleno-rdeči navezi SPD, Zelenih in Levice. Načrte črno-rumenim bi lahko pokvarilo predvsem dvoje, da FDP v nedeljo izpade iz bundestaga in/ali da se vanj prebije evroskeptična Alternativa za Nemčijo (AfD).

Bitka za vsak glas

Da je razmerje moči med glavnima taboroma zelo izenačeno in da teče bitka za vsak glas, priznavajo tudi kandidati, ki so danes na berlinskih ulicah še zadnjič prepričevali volivce.

»Borili smo se za vsak glas in to delamo še danes. Zato smo tukaj, ravnokar prihaja še (berlinski župan iz vrst SPD Klaus) Wowereit, da skupaj še enkrat zbirava glasove za SPD. Borimo se do zadnje minute,« je za STA povedala poslanka in kandidatka SPD Eva Högl, ki je skupaj z županom mimoidočim v enem od berlinskih nakupovalnih središč delila rdeče vrtnice.

»Borimo se do zadnje minute, ker je izid volitev še vedno odprt. Tudi če se Merklova počuti zelo gotovo, poteka dejansko tesen boj med obema taboroma. Borimo se, da bo na koncu mogoča rdeče-zelena koalicija,« je za STA povedal Özcan Mutlu, eden od kandidatov Zelenih v Berlinu in član berlinskega parlamenta, ki prav tako danes še vztraja na ulici.

Berlinčanov niso preveč navdušili

»Borim se za vsak glas za CDU, tako da bo Angela Merkel ostala kanclerka. Če bo šlo vse zelo dobro, bomo zmagali tudi v našem volilnem okraju (Berlin-Mitte) in zato danes še stojimo tu in se v zadnjih metrih potegujemo za glasove,« pa je svoje današnje aktivnosti za STA pojasnil berlinski kandidat CDU Philipp Lengsfeld in ob tem delil vrtnice v oranžni barvi, barvi CDU.

Berlinčani sicer za stojnice in z reklamnim materialom oborožene strankarske aktiviste niso kazali veliko zanimanja. A vendarle se velja potruditi - neodločena je bila namreč v zadnjih dneh še kar tretjina nemškega volilnega telesa, pomembna pa je tudi mobilizacija tistih približno 30 odstotkov, ki naj bi v nedeljo po napovedih sploh ne odšli na volišča.

Zadnja predvolilna soočenja

Merklova je medtem iz Berlina popoldne odpotovala še na svoj zadnji predvolilni nastop v Stralsund, medtem ko kanclerski kandidat SPD Peer Steinbrück nagovarja volivce v Frankfurtu. Na nemških televizijah si bo medtem drevi mogoče ogledati zadnja predvolilna soočenja, najbolj gledano bo verjetno tisto na televiziji ProSieben pod taktirko Stefana Raaba.

Letos prvič so se vse do konca tudi objavljale javnomnenjske raziskave, zadnjo je v petek zvečer objavil Bild am Sonntag. Kaj posebej novega v zadnjih urah niso napovedale - predvsem tesno bitko in morebiten preboj AfD. A kljub temu se je v Nemčiji vnela razprava, ali je to prav oziroma v kakšni meri lahko ankete soustvarjajo in ne le napovedujejo nedeljski izid.