"Ta spomenik nas spominja na narod, ki je bil predolgo pozabljen. Poklon žrtvam pa vsebuje tudi obljubo, obljubo o zaščiti manjšin, kar je naloga za danes in za jutri," je dejala kanclerka na slovesnosti, ki so se je udeležili tudi Romi, ki so preživeli mučenje v koncentracijskih taboriščih.

Merklova je opozorila, da so Romi še danes žrtve diskriminacije in zavračanja ter da se morajo še vedno boriti za svoje pravice. "Naloga Nemčije in Evrope je, da jih podpre," je dejala.

Sredstva za spomenik - 2,8 milijona evrov - je dala nemška zvezna vlada, zasnoval pa ga je izraelski umetnik Dani Karavan. Spomenik stoji nedaleč od spomenika žrtvam holokavsta in spomenika, posvečenega homoseksualnim žrtvam nacističnega nasilja.

Nacisti so imeli Rome in Sinte, podobno kot jude, za nižjo raso, ki jo je treba iztrebiti. Že leta 1938 je zato vodja SS Heinrich Himmler ukazal "končno rešitev romskega vprašanja".

Rome, ki so jih ujeli, so zaprli v geta oziroma odpeljali v koncentracijska taborišča ter pobili, številni pa so bili tudi predmet medicinskih poskusov. Po ocenah je bilo v času nacizma ubitih pol milijona Romov in Sintov.

Danes v Evropi živi okoli enajst milijonov Romov, tako da predstavljajo največjo etnično manjšino na stari celini.