Nasilje je v prestolnici Juba izbruhnilo v nedeljo zvečer in se odtlej razširilo na druge dele Južnega Sudana, vključno z zvezno državo Jonglei, kjer pogosto prihaja do etničnega nasilja.

Kot je na zasedanju Varnostnega sveta ZN v torek dejal vodja mirovnih sil ZN Herve Ladsous, je bilo v spopadih doslej ubitih med 400 in 500 ljudi, še okoli 800 naj bi bilo ranjenih. Navajal je podatke iz dveh glavnih bolnišnic v Jubi, ki pa jih Združeni narodi niso mogli preveriti.

V poslopja ZN v okolici Jube se je pred spopadi zateklo med 15.000 in 20.000 ljudi, je še dejal Ladsous.

VS ZN je zasedal na prošnjo ZDA, ki so vsemu nenujnemu osebju naročile umik iz Južnega Sudana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Južnosudanski predsednik Salva Kiir je za nasilje v ponedeljek okrivil Macharja. Tega je Kiir julija vključno z več ministri odstavil s položaja.

A kot je v danes objavljenem pogovoru za časnik Sudan Tribune zatrdil Machar, ne gre za državni udar, temveč naj bi prišlo do nesporazuma med posameznimi enotami vojske, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kiir in Machar sicer prihajata iz rivalskih etničnih skupin, kar naj bi igralo pomembno vlogo tudi pri tokratnem nasilju, čeprav vlada uradno temu vidiku ne pripisuje velike pomembnosti.

Južni Sudan se že vse od razglasitve neodvisnosti od Sudana leta 2011 trudi vzpostaviti stabilno vlado. Država namreč ostaja etnično in politično močno razdeljena, piše BBC.