"Proti nacističnemu terorju in rasizmu"

Udeleženci shoda "proti nacističnemu terorju in rasizmu" so zahtevali, da se preko sojenja NSU brez vsakih zadržkov razkrijejo strukture skrajno desnice v Nemčiji. Odgovarjati bi morali tudi predstavniki oblasti, odgovorni za to, da desničarskih teroristov niso razkrili že veliko prej, so zahtevali protestniki in terjali odločnejše ukrepanje oblasti proti skrajnežem.

Med demonstranti jih je bilo več tudi iz Turčije, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Poleg tega se je današnjega začetka sojenja udeležilo pet poslancev iz Turčije. "Pričakujemo pravico," je ob tem povedal predsedujoči komisiji turškega parlamenta za človekove pravice Ayhan Sefer Üstün in dodal, da je sojenje "zgodovinska priložnost za sodišče".

Centralni svet muslimanov v Nemčiji (ZMD) je medtem danes ocenil, da mora sojenje prinesti resnično spremembo v državi. "Upam, da bo v Nemčiji prišlo do premika," je dejal predsedujoči ZMD Aiman Mazyek. "Država mora stati skupaj, braniti moramo svojo demokracijo," je poudaril pred začetkom sojenja za dpa.

Tudi on je izrazil pričakovanje, da bo sojenje razkrilo različne povezave in soodgovornost delov države in varnostnih organov, ter posvaril pred omejevanjem javne razprave o rasizmu v Nemčiji. Kot je opozoril, ne bo dovolj, "če bomo zgolj prepovedali (desničarsko Nacionalno demokratsko stranko Nemčije) NPD in spravili Beate Zschäpe za zapahe".

Več kot 13 let nemoteno živeli in izvajali svoje zločine

Več kot 13 let so lahko trije člani NSU, ki so si nadeli lažne identitete, praktično nemoteno živeli in izvajali svoje zločine - vključno z umori osmih turških in grškega priseljenca ter nemške policistke in številnimi bančnimi ropi. Ob razkritju NSU so bili Nemci šokirani.

Sojenje NSU so sicer danes kmalu po začetku za krajši čas prekinili, saj je obramba Zschäpejeve ta konec tedna vložila zahtevo po izločitvi predsedujočega sodnika Manfreda Götzla. Razjezila jo je odločitev Götzla, da je treba člane obrambe - ne pa tudi predstavnikov tožilstva, policistov in uslužbencev sodišča - pred vstopom v sodno dvorano preiskati, ali morda nosijo orožje. Po približno 20 minutah se je sojenje znova nadaljevalo, piše dpa.

Strogi varnostni ukrepi

Sojenje spremljajo strogi varnostni ukrepi, zaradi katerih je med drugim ovirano delo novinarjev, piše dpa. Novinarji smejo na primer poročila s sojenja v svoje redakcije preko računalnikov pošiljati le v času odmorov med zaslišanjem. Sojenje se je sicer začelo s tritedensko zamudo zaradi spora glede razdelitve novinarskih sedežev v sodni dvorani.

38-letna Zschäpejeva je obtožena sostorilstva pri vseh zločinih trojke NSU - od serije umorov do bančnih ropov in bombnega napada. V primeru obsodbe ji grozi dosmrtna ječa. Ob prihodu na sodišče danes ni imela lisic, piše dpa. Že ves čas v priporu molči in se doslej ni izrekla o svoji krivdi. Tudi na sojenju naj bi molčala.

Poleg Zschäpejeve so na zatožni klopi še štiri osebe - nekdanji funkcionar NPD Ralf Wohlleben in Carsten S. sta obtožena pomoči pri umoru, ker naj bi priskrbela pištolo, s katero je trojka NSU izvedla devet umorov, Andre E. in Holger G. pa sta obtožena podpore teroristični združbi.

Skupaj z državo peterico toži še okoli 80 sotožnikov, od tega se jih je sojenja danes udeležilo 26. Sotožnike zastopa skupno okoli 60 odvetnikov.