Kraljica Elizabeta in princ Philip sta v katedralo vstopila ob spremljavi britanske himne, obredni meč, ki ga je v cerkev prinesel londonski župan Roger Gifford, pa so nazadnje uporabili na pogrebu Winstona Churchilla leta 1965. V svojem uvodnem nagovoru se je duhovnik David Ison, ki obred vodi, poklonil življenju in delu baronice Thatcher: »Z veliko hvaležnostjo se spominjamo, kako je vodila ta narod, njenega poguma, njene stanovitnosti in njene odločnosti, da deluje v skupno dobro svojega naroda.« Na pogrebu sta molitve brala tudi premier David Cameron in vnukinja Amanda Thatcher,sicer pa je med obredom slišati molitve anglikanske, rimokatoliške, in metodistične cerkve.

»Kot ženska je bila deležna številnih predsodkov«

Londonski škof Richard Chartres je v svojem nagovoru poudaril, da kljub temu, da je bila Thatherjeva za čas svojega življenja simbolična ikona, je danes ena od nas. »O njeni zapuščini je veliko govora, toda ta cerkev danes ni mesto za to. To je na njeno željo pogrebna slovesnost, ne spominska slovesnost z govori. Ta cerkev je mesto za sočutje,« je še dodal Chartres, ki se je v govoru spomnil tudi, kako mu je nekoč odsvetovala, da je račjo pašteto, ker redi. Izpostavil je tudi številne ovire na njeni poti kot ženski političarki. Po njegovih besedah je bila prav zaradi svojega spola deležna številnih predsodkov.

V slovesnem sprevodu je sodelovali 700 pripadnikov vojske

Za prevoz krste so skrbeli vojaki, ki so sodelovali v vojni na Falklandskih otokih, enem najpomembnejših trenutkov v času njenega vodenja vlade, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Tono in pol težko kočijo je sicer vleklo šest črnih konj, jeklena kolesa kočije pa so zamenjali z gumijastimi, da bo po poti vozila bolj neslišno. Kočijo so uporabili že v prejšnjih pogrebih, od danes pa se bo imenovala po baronici Thatcher.

Britanski premier David Cameron je v intervjuju pred pogrebom povedal, da je tak način pogreba še kako primeren za slovo od Thatcherjeve, hkrati pa priznal, da je za pogrebne načrte izvedel že leta 2005. Sicer pa naj bi bil pogreb, v primerjavi s pompozno parado, »relativno« skromen, saj je bila to želja Thatcherjeve.

Utihnil bo še Big Ben

V znak spoštovanja bo ob pogrebu prve in doslej edine ženske na čelu britanske vlade utihnilo zvonjenje slovite ure Big Ben.

Velika Britanija je za pogreb Thatcherjeve razposlala več kot 2000 uradnih vabil, med drugim vsem še živečim nekdanjim ameriškim predsednikom. A nobenega od njih ne bo v uradni delegaciji, ki jo bodo sestavljali trije nekdanji zunanji ministri in nekdanji podpredsednik države Dick Cheney.

Med gosti od pomembnih osebnosti obdobja hladne vojne zaradi slabega zdravja ne bo niti tedanjega sovjetskega voditelja Mihaila Gorbačova in nekdanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla.

Tudi sicer mednarodna politika na njen pogreb ni poslala najpomembnejših predstavnikov, piše nemška tiskovna agencija dpa. Med drugim ameriška administracija predsednika Baracka Obame ni bo poslala svojega zastopnika, nemško kanclerko Angelo Merkel zastopa zunanji minister Guido Westerwelle. Vabilo naj bi bilo poslano tudi Nelsonu Mandeli, vendar ga je ta zavrnil.

Njena politična zapuščina Britance deli tudi po njeni smrti

Thatcherjeva je umrla minuli teden v starosti 87 let. Zadela jo je kap. Na čelu britanske vlade je bila od leta 1979 do 1990. Premierka, ki je bila znana kot železna lady, je pomagala končati hladno vojno in preoblikovala Veliko Britanijo z gospodarskim liberalizmom.

Okoli 800 ljudi je tako napovedalo udeležbo na protestnem dogodku ob njenem pogrebu. Njeno krsto so nameravali obmetavati z jajci, premogom in mlekom, če bi se jim bo le uspelo dovolj približati. Nasprotujejo tudi visokim stroškom pogreba, ki naj bi davkoplačevalce po nekaterih ocenah stal okoli 12 milijonov evrov.

Tri moške so pred pogrebom aretirali zaradi suma sovražnih grafitov in nošenja predmetov za uporabo v kriminalne namene.

Zaradi velikega števila visokih gostov in napovedanih protestov je ob pogrebu močno poostrena varnost. Zanjo je skrbelo okoli 4000 policistov.

Po pogrebu se bosta zgodila še dva sprejema

Minister za zunanje zadeve William Hague bo enega gostil v rezidenci londonskega župana. Tega se bodo udeležili tudi predstavniki tujih držav in ostali pomembni gostje. V dvorani Guildhall pa bo sprejem za prijatelje in družino Thatcherjeve, ter predstavnike različnih britanskih institucij. Družina Thatcherjeve, premier Cameron in ostali britanski ministri se bodo udeležili obeh sprejemov.