Strankarski spori v ameriški politiki so dosegli nov mejnik, saj je republikanska večina v predstavniškem domu kongresa izglasovala resolucijo o tožbi proti demokratskemu predsedniku Baracku Obami. Resolucija pooblašča predsednika predstavniškega doma Johna Boehnerja, da na zveznem sodišču vloži tožbo proti Obami zaradi prekoračitve predsedniških pooblastil in kršitve ustave. Očitajo mu sprejemanje predsedniških odlokov, s katerimi je ustavil izvajanje zakonodaje, ki jo je potrdil kongres.

Dogajanje je očitno uvertura v pestro predvolilno kampanjo pred novembrskimi kongresnimi volitvami, na katerih bodo republikanci najverjetneje obdržali večino v predstavniškem domu kongresa, medtem ko bo bitka za večino v senatu bolj tesna.

Narobe svet – republikanci v bran zdravstveni reformi

Republikanci Obami očitajo sprejemanj predsedniških odlokov, ki zadevajo podnebne spremembe, minimalno plačo, priseljensko zakonodajo in tako naprej. »Ste pripravljeni predsedniku pustiti, da izbira, katere zakone se bo izvrševalo in katere spreminjalo? Gre za to, da branimo ustavo,« je dejal Boehner. A posebej zanimivo je, da so republikanci resolucijo o tožbi neposredno vezali na en sam predsedniški odlok, s katerim je Obama prestavil izvajanje dela svoje zdravstvene reforme – torej prav tiste zakonodaje, ki ji republikanci v vsem Obamovem mandatu najbolj goreče nasprotujejo. Obama je namreč s predsedniškim odlokom dvakrat prestavil začetek izvajanja tistega dela zakona, ki delodajalcem z več kot petdesetimi zaposlenimi nalaga plačilo kazni, če delavcem ne ponudijo osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Pri čemer so republikanci lani sami zahtevali takšen zamik za razbremenitev podjetij.

Resolucija je bila sprejeta s 225 glasovi za in 201 proti, bolj ali manj po strankarskih linijah. Ali bo tožba res vložena, še ni jasno. Po mnenju večine pravnih analitikov v ZDA ima bolj malo možnosti za uspeh, ker ima predsednik precej široka pooblastila pri sprejemanju odlokov. Slednji imajo enako težo kot zakoni, so pa uveljavljeni mimo kongresa. V preteklosti se je sicer že dogajalo, da so posamezni člani kongresa skušali tožiti predsednika, a so sodišča takšne tožbe zavračala.

Trditve o postopku za odstavitev

Obama je po napovedi tožbe dejal, naj si republikanci raje prizadevajo za sprejemanje zakonov. »Tožili me bodo, ker opravljam svoje delo. Pa sem jih rekel, da bi z veseljem sodeloval z njimi. Edini razlog, da ukrepam sam, je ta, da oni ne delajo ničesar,« je dejal Obama. Podatki tajništva predstavniškega doma kažejo, da je ta kongres v prvem letu dela sprejel le 72 zakonov ali najmanj v skoraj sedemdesetih letih, kar pa ni izključna krivda republikancev, ampak naelektrenega ozračja med velikima strankama, kjer skuša tista, ki v Beli hiši nima predsednika, v kongresu vedno bolj blokirati delo njegove vlade. Demokrati so napoved tožbe skušali predstaviti kot prvo stopnico republikancev na poti do začetka postopka o odstavitvi Obame. Takšen postopek se je v zgodovini zgodil le dvakrat, proti predsednikoma Andrewu Jacksonu zaradi imenovanja ministra za vojno brez potrditve senata in Billu Clintonu zaradi oviranja preiskave ene od njegovih afer. Oba postopka sta se za predlagatelje končala neuspešno. Republikanci sicer zanikajo, da bi imeli v načrtu sprožitev postopka za odstavitev, a demokrati trdijo drugače in so na ta račun že zbrali precej donacij svojih privržencev. Postopek za odstavitev, ki ga zahteva najbolj desno krilo republikancev, je sicer res malo verjeten, ker ga javnost sodeč po anketah ne podpira, v primeru Clintona pa so si republikanci z njim naredili medvedjo uslugo.