Od zadnjega srečanja med predstavniki Velike Britanije, Kitajske, Francije, Nemčije, Rusije in ZDA na eni strani ter iranske ekipe na čelu z glavnim pogajalcem Saedom Džalilijem na drugi strani junija lani je bil dosežen le boren napredek. Srečanje se je takrat končalo brez preboja, jedro spora pa ostaja vztrajanje Irana, da ne opusti postopkov za bogatenje urana.

Po navedbah zahodnih diplomatov naj bi v Almatyju iranski strani predstavili novo ponudbo s »pomembnimi novimi elementi«, ki naj bi omogočila premik z mrtve točke, na kateri so pogajanja praktično že od leta 2002.

Podrobnosti ponudbe niso znane, naj pa bi vključevala omilitev sankcij na trgovino z zlatom in drugimi plemenitimi kovinami v zameno za zaprtje pomembnega iranskega obrata za bogatenje urana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iran sicer zahteva umik sankcij pred začetkom pogajanj in vztraja, da mu države priznajo pravico do bogatitve urana do ravni, ki omogoča proizvodnjo elektrike in izotopov za obrat za medicinske raziskave.

Oblaki nad pogajanji so se medtem že zgrnili zaradi nedavnega sporočila Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), da je Iran v enem od glavnih jedrskih obratov začel vgrajevati opremo naslednje generacije. ZDA so v odzivu Iran opozorile, da bi nameščanje nove generacije centrifug pomenilo »provokativen korak«.

ZDA so sicer prek podpredsednika Josepha Bidena Iranu predlagala tudi dvostranska pogajanja o jedrskem programu, a je iranski vrhovni verski voditelj ajatola Ali Hamenej, ki ima zadnjo besedo pri vseh ključnih vprašanjih, ponudbo zavrnil, dokler Washington uvaja nove sankcije proti državi.

Nedavno je tudi zatrdil, da Iran ne izdeluje atomske bombe, saj bi bilo to v nasprotju z islamsko religijo, dodal pa, da Teherana, če bi vendarle želel imeti jedrsko orožje, ne bi ustavila nobena svetovna velesila.

Iran namreč vztraja, da je njegov jedrski program povsem miroljubne narave, mednarodna skupnost pa sumi, da poskuša razviti jedrsko orožje. Varnostni svet ZN je zato sprejel vrsto resolucij, ki poziva Teheran, naj ustavi bogatenje urana.