Bratuškova naj bi postala podpredsednica komisije za digitalne zadeve in inovacije

Iz dokumenta, ki je pricurljal v javnost, objavili pa so ga na spletni strani EurActiv, je razvidno, da bo Juncker izpolnil zahteve Evropskega parlamenta po uravnoteženosti spolov v komisiji (te ne bi podprli, če v njej ne bi bilo vsaj devet žensk). S podelitvijo podpredsedniških položajev številnim od njih pa bo utišal tudi kritike iz nekaterih strank liberalcev. Poudariti je treba, da ta seznam še ni dokončen, saj pogovori s kandidati še potekajo, tako da lahko tudi pride do kakšne spremembe na njem.

Med podpredsednicami Evropske komisije naj bi se tako znašle Italijanka Federica Mogherini, ki naj bi postala visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, Poljakinja Elżbieta Bieńkowska, ki naj bi prevzela sektor za proračun in finančni nadzor, ter Slovenka Alenka Bratušek, ki naj bi postala podpredsednica komisije za digitalne zadeve in inovacije.

Bratuškova je v izjavi za STA dejala, da od torka naprej ni bila več v stiku z Junckerjem. Glede na to, da sta se z Junckerjem dogovorila, da ne bosta dajala izjav glede torkovega sestanka, ni želela komentirati, kateri resor naj bi prevzela v Evropski komisiji. Ponovila je, da bo vse izjave o sestavi prihodnje Evropske komisije podal Juncker. "V kratkem bo jasno vse," je dejala.

Komisija naj bi delo začela 1. novembra

Med ostalimi kandidatkami za evropske komisarke so še Švedinja Cecilia Malmström (pravosodje in boj proti goljufijam), Bolgarka Kristalina Georgieva (urad za davke, carino in boj proti goljufijam), Danka Margrethe Vetager (okolje), Čehinja Věra Jourová (promet), Romunka Corina Creţu (humanitarna pomoč) in Belgijka Marianne Thyssen (za mlade in multikulturnost).

Po razdelitvi resorjev čakajo komisarske kandidate zaslišanja v pristojnih odborih Evropskega parlamenta, ki so predvidena od 22. do 30. septembra. Drugi krog zaslišanj, v primeru težav s posameznimi kandidati je predviden od 13. do 15. oktobra. Evropski parlament naj bi o komisarski ekipi odločal na plenarnem zasedanju od 20. do 23. oktobra, komisija pa naj bi nov mandat začela 1. novembra.

V Sloveniji nezadovoljstvo

Slovenska politika in javnost je sicer pretekle dni (nemočno) opazovala, kako je Alenka Bratušek edina od treh kandidatov odšla na pogovor z Junckerjem. »Neprimerno je, da bi Bratuškova postala komisarka, ker je doživela poraz na volitvah, zaradi njene nespretnosti je tudi padla vlada,« je včeraj opozoril predsednik SD Dejan Židan. Nezadovoljen je tudi Karl Erjavec, sicer eden od kandidatov za položaj evropskega komisarja. Mandatar Miro Cerar pa je ponovil, da je Junckerju jasno povedal, da kandidature Bratuškove ne podpira, a da ta »ni upošteval njegovih prednostnih predlogov ter izbral drugo pot postopka«.

Na spletni strani ipetitions.com pa je celo peticija z naslovom »Ustavimo imenovanje Alenke Bratušek za evropsko komisarko«, ki jo je do sedaj podpisalo 1327 ljudi. Tisti, ki je peticijo ustvaril, je prepričan, da je nekdanja premierka »s svojim brezobzirnim politikantskim komolčarjenjem še enkrat več pokazala, da jo zanima zgolj lastna dobrobit, zato si nikakor ne zasluži, da bi bila imenovana na tako odgovorno funkcijo«.