Nov parlament, ki se bo konstituiral 15. marca, bo o novem predsedniku republike predvidoma odločal 15. aprila.

Med kandidati za novega predsednika republike za zdaj najbolj resno omenjajo nekdanjega italijanskega premiera in nekdanjega predsednika Evropske komisije Romana Prodija, ki se je v zadnjih letih umaknil iz javnosti in politike, kot kandidata pa ga je predstavila Demokratska stranka.

Dolgoletni italijanski premier Silvio Berlusconi je doslej kot možnega kandidata omenjal Giannia Letto, novinarja z izkušnjami vse od italijanske tiskovne agencije Ansa do Berlusconijeve televizije in politika, ki je igral pomembne vloge v vseh Berlusconijevih vladah.

Berlusconi je Letto že predlagal za predsednika republike leta 2006, vendar je izgubil proti Napolitanu. Letta sicer nikoli ni postal član katere od desnosredinskih strank.

Berlusconi je kot kandidata predlagal tudi aktualnega predsednika Evropske centralne banke (ECB) Maria Draghija, ki pa mu je že odvrnil, da se mu mandat v ECB izteče šele leta 2019.

Odhajajoči tehnični premier Mario Monti je nedavno dejal, da bi želel videti še en mandat Napolitana, podpira pa tudi idejo o ženski kandidatki, ki je po poročanju italijanskih medijev blizu tudi Napolitanu.

Od imen je omenil Emmo Bonino, trenutno senatorko iz vrst Italijanskih radikalcev, ki se že vso svojo politično kariero bori za človekove pravice.

V gibanju Pet zvezd, ki bi utegnilo v parlamentu osvojiti med 15 in 18 odstotkov mandatov, so kot svojega kandidata predstavili Daria Foa, ki je leta 1997 dobil Nobelovo nagrado za književnost.

Predsednika republike volijo poslanska zbornica, senat in predstavniki regij na tajnem glasovanju. V prvih treh krogih glasovanja je za zmago potrebna dvotretjinska večina, v vseh nadaljnjih pa absolutna večina. Mandat italijanskega predsednika traja sedem let, ponovna izvolitev pa ni omejena.

Danes sicer poteka zadnji dan predvolilne kampanje pred nedeljskimi in ponedeljkovimi parlamentarnimi volitvami.

Glavni protagonisti bodo danes še zadnjič nagovorili volivce in si izmenjali še zadnje očitke. Berlusconi je tako danes Montiju očital, da je končno razkril svoj pravi obraz; je slab človek, ki ljubi moč.

Pier Ferdinando Casini iz Montijevega sredinskega tabora pa je Berlusconija pozval, naj opravi test alkoholiziranosti, saj se je očitno opil z lastnimi predvolilnimi obljubami.