Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, sta največja grška sindikata za torek sklicala splošno stavko in proteste pod sloganom "Smo ljudje in ne bomo postali številke". Stavka naj bi prizadela predvsem delo državnih in lokalnih organov ter železniški promet.

V sredo zvečer bo parlament v Atenah potrjeval sporen zakon, ki predvideva občutno reformo in krčenje delovnih mest v javnem sektorju. Brez tega zakona Grčija ne more dobiti naslednjega, 2,5 milijarde evrov težkega obroka posojila EU in IMF, na katerega računa do konca tega meseca.

Potrditev zakona velja za pomemben preizkus koalicijske vlade konservativnega premiera Antonisa Samarasa in njegovega namestnika, socialista Evangelosa Venizelosa. Po nedavnem izstopu manjše koalicijske partnerke ima vlada trenutno v parlamentu tesno večino 155 od skupno 300 poslancev.

"Stresni test v parlamentu in na ulicah" ter "politični vročinski val" so napeto dogajanje v Grčiji v prvi polovici tega tedna v nedeljo napovedovali grški časniki.

Mednarodni posojilodajalci od Grčije zahtevajo, da dokonča obljubljeno reformo razbohotenega javnega sektorja. Kot piše AFP, posojilodajalci pričakujejo, da bo v Grčiji že letos odpuščenih okoli 4000 javnih uslužbencev, še 12.500 pa bo prerazporejenih na druga delovna mesta v javnem sektorju. Do konca leta 2014 naj bi bilo odpuščenih 15.000 javnih uslužbencev.

Zakon, o katerem bodo poslanci glasovali v sredo, predvideva oblikovanje posebne sheme, v kateri naj bi že ta mesec pristalo 4200, do konca leta pa še več tisoč zaposlenih. Ti bodo prvih osem mesecev prejemali 75 odstotkov svoje plače, nato pa jim grozi - če ne bodo med srečneži, ki bodo premeščeni kam drugam - izguba službe.