Oster je bil med drugim vodja liberalcev v Evropskem parlamentu (Alde), nekdanji belgijski premier Guy Verhofstadt, ki je opozoril, da se EU enostavno ne more več, kot se je v minulem letu in pol, izogibati temu, kar se dogaja na Madžaarskem. Gre namreč za očitne kršitve načel in vrednot unije, ki so jih zdaj preprosto kar zapisali v ustavo, je dejal.

»Zahtevamo, da se to vzame resno in da se o tem razpravlja v Svetu na temelju sedmega člena (pogodbe EU),« je poudaril. Gre za člen, ki doslej ni bil uporabljen še nikoli, pravi pa, da se lahko v primeru »hujših in vztrajnih« kršitev temeljnih vrednot unije nekatere pravice države članice EU, vključno z njenimi glasovalnimi pravicami, postavijo v mirovanje.

Madžarski poslanci so stopili v bran vladi

Madžarsko sta danes med drugim ostro kritizirala tudi vodja Zelenih v Evropskem parlamentu Daniel Cohn-Bendit in v imenu socialdemokratov (S&D) Stephen Hughes, pa tudi nekateri drugi poslanci, med njimi Gabriele Zimmer iz vrst evropske levice.

Oglasilo pa se je tudi nekaj evropskih poslancev iz Madžarske, ki so stopili v bran vladi premiera Viktorja Orbana.

Maroš Šefčovič, podpredsednik Evropske komisije, pristojen za medinstitucionalne odnose in administrativne zadeve, je poslancem zagotovil, da komisija pozorno spremlja dogajanje na Madžarskem in ga bo tudi v prihodnje, skupaj s Svetom Evrope in njegovo Beneško komisijo. Barroso je o tem že govoril z Orbanom in izdal skupno izjavo z generalnim sekretarjem SE Thorbjornom Jaglandom.

»Komisija ne bo omahovala, da uporabi vse mehanizme, ki jih ima na razpolago, potem ko bo analiza končana ter bo, če bo to potrebno, prosila in vztrajala, da madžarske oblasti sprejmejo spremembe,« je dejal.