Protestniki so ga danes označili za novega Hosnija Mubaraka in da bo ugrabil njihovo revolucijo. Na tisoče protestnikov se je zbralo na osrednjem trgu Tahrir, kjer so potekale tudi največje vstaje zoper Mubaraka, Mursija pa so pozivali k odstopu, kakor tudi, da organizira puč.

Nasprotniki egiptovskega predsednika Mohameda Mursija so v Aleksandriji vdrli na sedež Muslimanske bratovščine. Iz pisarn so odnesli knjige in stole, ki so jih zažgali na ulici. Protestniki se odzivajo na Mursijove včerajšnje spremembe ustave, s katerimi je samemu sebi razširil pristojnosti, kar naj bi ga po mnenju kritikov preobrazilo v diktatorja.

Blizu ene od mošej v Aleksandriji pa so se Mursijevi privrženci in nasprotniki obmetavali s kamenjem, po poročanju prič poroča Reuters.

Protesti proti novemu faraonu

Množica liberalnih in sekularnih skupin, med njimi tudi aktivisti, ki so bili v prvih vrstah protestnega gibanja, ki je lani pripomoglo k odstranitvi avtoritarnega voditelja Hosnija Mubaraka, je organizirala shod na trgu Tahrir v Kairu, da bi protestirala proti "novemu faraonu".

Mursijevi nasprotniki so se že počasi začeli zbirati na trgu Tahrir, kjer naj bi se jim pridružil tudi vodilni sekularni politik Mohamed El Baradej in nekdanji egiptovski zunanji minister Amr Musa.

Mursijeva odločitev udarec legitimnosti

K protestom je pozval tudi sindikat odvetnikov. "Mursijeva odločitev je udarec legitimnosti. Pozivamo vse Egipčane, naj se udeležijo protesta na egiptovskih trgih," je dejal vodja sindikata Sameh Ašur.

Protesti so se medtem že razširili po vsej državi. Protestniki so zanetili požar v prostorih Muslimanske bratovščine v treh različnih mestih. Egiptovska državna televizija poroča, da so pisarne stranke Svoboda in pravičnost, ki je politično telo Muslimanske bratovščine, zažgali v mestu Suez, Port Said in Ismailija. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pa je bila napadena pisarna stranke v Aleksandriji, kjer so tudi izbruhnili spopadi med Mursijevimi nasprotniki in podporniki.

Mursijevi podporniki, ki jih vodi vplivna Muslimanska bratovščina, so se zbrali pri predsedniški palači na severu Kaira, da bi izrazili podporo Mursijevi odločitvi, da svoje odločitve začasno izvije izpod nadzora sodnih organov. V četrtek je egiptovski predsednik tudi oklestil moči sodstva, ki je razmišljalo o razpustitvi ustavodajne skupščine, ki je pristojna za oblikovanje nove ustave in v kateri prevladujejo islamisti.

Odstop napovedal predsednikov krščanski svetovalec

Po novem so tako ustavne razglasitve, odločitve in zakoni, ki jih izda predsednik, končne in proti njim ni možna pritožba. Razširitev pristojnosti predsednika naj bi veljala vse do sprejetja nove ustave.

Medtem je iz protesta nad Mursijevo odločitvijo danes svoj odstop napovedal predsednikov krščanski svetovalec Samir Morkos. "Za odstop sem se odločil, ker me predsednik in njegov urad ni obvestil o teh odredbah nista obvestila, preden so bile razglašene," je povedal Morkos.