Mursijevi privrženci so pred mošejo prispeli iz vseh koncev Egipta.

»Še naprej se bomo upirali. Ostali bomo mesec ali dva meseca, morda celo leto ali dve. Ne bomo odšli, dokler se naš predsednik Mohamed Mursi ne vrne,« je množici v Kairu dejal vplivni islamistični voditelj Safvat Hegazi.

Hegazi je prav tako dejal, da protestniki zahtevajo vrnitev Mursija, takojšnje parlamentarne volitve in komisijo, ki bo nadzirala načrt za narodno spravo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Berlin pozval k izpustitvi Mursija

Berlin je medtem pozval k izpustitvi Mursija, ki je po navedbah egiptovskega zunanjega ministrstva »zaradi svoje varnosti pridržan na varnem mestu«, in pozvalo vse skupine, da se vzdržijo nasilnih dejanj.

Nemčija je prav tako izrazila potrebo, da se »zaupanja vrednim institucijam«, kot je Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC), omogoči dostop do pridržanega predsednika, navaja AFP.

Zatišje pred viharjem

Danes zjutraj so bile po poročanju Reutersa ulice Kaira mirne, mnogi pa se bojijo, da je to zgolj zatišje pred viharjem. Poleg pripadnikov Mohameda Mursija se bodo popoldne na ulicah znašli tudi njegovi nasprotniki. Egiptovski državljani se bojijo ponovitve nasilja, v katerem je pretekli teden umrlo več kot 90 ljudi.

Mursi naj bi bil še vedno priprt v kompleksu republikanske garde v Kairu, kjer je vojska v ponedeljek ubila več kot 50 protestnikov. V spopadu so bili ubiti tudi štirje vojaki, vojska pa za incident krivi »teroriste«. Mursijevi privrženci so nasilje označili za »masaker« in ves čas trdijo, da so ljudje miroljubno molili, ko je vojska pričela streljati nanje.

Začasni egiptovski predsednik Adli Mansur, ki je prisegel prejšnji teden, bo v nedeljo začel pogovore s kandidati za ministre. Vlado želi oblikovati do konca prihodnjega tedna, poroča Reuters. Od odstavitve Mohameda Mursija je že jasno, da bo prehodno vlado vodil liberalec in nekdanji finančni minister Hazem el Beblavi.

Pozivi proti nasilju in aretacijam članov Muslimanske bratovščine

Nemčija je medtem vse strani v Egiptu pozvala, naj se vzdržijo nasilja. »Vsaka oblika političnega preganjanja bo izjemno škodovala prihodnosti Egipta. Pozivamo h končanju omejitev za gospoda Mursija, pa tudi pozivamo vse politične moči, še posebej voditelje Muslimanske bratovščine, naj se vzdržijo vseh oblik nasilja ali groženj z nasiljem,« je povedal tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva.

Tudi ZDA so vodstvo Egipta pozvale, naj prenehajo s »samovoljnimi« aretacijami članov Muslimanske bratovščine in jih opozorili, naj se ne spravljajo na nobeno politično skupino. Tudi predsednik Združenih narodov Ban Ki Moon je poudaril, da Egipt ne sme izključevati nobene stranke.