Kljub ostrim mednarodnim kritikam, da referendum ni legitimen in da rezultati ne bodo veljavni, so proruski separatisti izvedli referendum, trdijo pa, da so volivci podprli neodvisnost. Vodja separatistov v Donecku Denis Pušilin pa je že napovedal, da bodo aktivisti kmalu začeli vzpostavljati državne in vojaške strukture, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V Donecku naj bi za neodvisnost glasovalo 89 odstotkov volivcev

Aktivisti so zvečer poročali, da je bila v regiji Doneck volilna udeležba 71-odstotna, v regiji Lugansk pa celo več kot 80-odstotna. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na navedbe separatistov, naj bi v Donecku za neodvisnost glasovalo kar 89 odstotkov volivcev.

A legitimnost referenduma je pod vprašajem, saj glasovanja niso nadzorovali tuji opazovalci, poročalo se je o pomanjkljivih volilnih seznamih, ponekod se je glasovalo kar na ulicah, medijem pa organizatorji onemogočajo spremljanja štetja glasov. Proukrajinski mediji so pisali tudi o obsežnih volilnih prevarah.

Ukrajinske sile blokirale dostavo volilnih lističev

Ukrajinske sile naj bi operacije za oviranje glasovanja izvajale tudi v regiji Lugansk. Vodja regionalne volilne komisije Aleksander Malihin je razkril, da so ukrajinske sile blokirale dostavo volilnih lističev v okrožjih Belovodsk, Markovka, Svatovo, Melovo in Troicko. Po njegovih besedah na teh območjih tako ni bilo mogoče izvesti referenduma.

Kijevske oblasti so medtem danes sporočile, da njihove sile v mestih Krasni Liman, Slavjansk in Kramatorsk nadaljujejo operacije proti proruskim separatistom. Iz urada začasnega ukrajinskega predsednika Oleksandra Turčinova so po navedbah Itar-Tassa sporočili, da so kijevske enote uničile več nadzornih točk separatistov in premagale skupino upornikov. Šlo naj bi za odziv na operacije separatistov v noči na danes.

Udeležba kljub vsemu visoka

Kljub napetostim je udeležba na referendumu po prvih podatkih visoka. Po besedah vodje volilne komisije v Donecku Romana Ljagina je celo »ogromna«. V mestu Lugansk naj bi do 9. ure po srednjeevropskem času glas oddalo 22 odstotkov volilnih upravičencev. Medtem je po navedbah Ljagina v Donecku udeležba že presegla 30 odstotkov.

Na voliščih se vijejo dolge vrste volivcev, ki odločajo, ali naj bosta regiji neodvisni od Kijeva. »Želim biti neodvisen od vseh,« je po navedbah AFP povedal nekdanji tovarniški delavec Nikolaj Čerepin, ki je glasoval za neodvisnost v mestu Mariupol v regiji Doneck. »Jugoslavija je razpadla in sedaj živijo dobro,« je še obrazložil svojo odločitev.

Kijev, EU in ZDA rezultatov referenduma ne bodo priznali, ruski predsednik Vladimir Putin pa je pozval k odlogu referenduma. Uporniki, ki pričakujejo 60-odstotno podporo referendumu, medtem vztrajajo, da bodo rezultati legitimni. Zahod pa skrbi, da bi lahko današnje glasovanje ogrozilo vsedržavno izvedbo predsedniških volitev 25. maja.

(Foto: Reuters)

Kijev: Referendum je »kriminalna farsa« s podporo Kremlja

Referendum je »kriminalna farsa,« ki jo podpira Kremelj, so danes sporočile oblasti v Kijevu. Medtem iz regije Lugansk poročajo, da so ukrajinske sile napadle proruske oborožence.

»Organizatorji te kriminalne farse kršijo ukrajinsko ustavo in zakonodajo. Referendum, ki ga je navdihnil, organiziral in financiral Kremelj, nima nobene pravne vrednosti in tudi ne bo imel pravnih posledic za ozemeljsko celovitost Ukrajine,« je danes v sporočilu zapisalo ukrajinsko zunanje ministrstvo.

Kijevske oblasti Rusiji očitajo finančno in tudi vojaško podporo proruskim aktivistom na vzhodu države, prav tako pa naj bi pri separatističnih težnjah sodelovalo rusko vojaško osebje.

V mestu Lugansk tudi dobro izurjeni ameriški plačanci?

Nemški Bild am Sonntag pa poroča, da naj bi v mestu Lugansk delovali tudi dobro izurjeni ameriški plačanci. Ti naj bi za ukrajinsko vlado izvajali gverilske akcije. »Na strani ukrajinske vojske in policije deluje 400 borcev ameriškega zasebnega varnostnega podjetja Academi,« piše Bild am Sonntag in dodaja, da ameriški plačanci delujejo tudi v Slavjansku.

Academi se je prej imenoval Blackwater, ustanovili pa so ga nekdanji elitni ameriški vojaki. Gre za zloglasno podjetje, katerega plačanci so se na strani ZDA borili že v Iraku in Afganistanu. V iraški vojni naj bi bili po dokumentih Wikileaksa vpleteni v mučenja in umore civilistov.

Bild am Sonntag se pri poročanju sklicuje na podatke nemške obveščevalne službe BND, ki naj bi informacije prejela od ameriških agencij. Te pa naj bi prestregle komunikacijo med bazama ruske vojske.

(Foto: Reuters)

Neodvisnih poročil o incidentih še ni

Iz mesta Novoajdar v regiji Lugansk medtem danes prihajajo poročila o napadu ukrajinskih sil na proruske aktiviste. Vojaške enote naj bi s težko vojaško opremo prodirale proti mestu, so za rusko tiskovno agencijo Interfax zatrdili tamkajšnji separatisti. Dodajajo še, da naj bi vojska v nekaterih okrožjih volivce odvračala od udeležbe na referendumu. Neodvisnih poročil o incidentih še ni.

Iz mesta Krasni Liman v regiji Doneck prav tako poročajo, da so ukrajinske sile poskušale ovirati izvedbo referenduma. Član tamkajšnjega volilnega odbora Sergej Tretjakov je po poročanju ruske tiskovne agencija Itar Tass povedal, da so se ukrajinske sile morale umakniti po spopadih s proruskimi aktivisti, dodal pa je, da je bilo več ljudi ranjenih.