V EU 30. vrh z Rusijo opisujejo kot vrhunec 15 let intenzivnega sodelovanja na najvišji ravni med "izjemno pomembnima partnericama" v spreminjajočem se svetu.

Sirija je sicer jasen primer nesoglasij med EU in Rusijo glede enega najpomembnejših aktualnih konfliktov v svetu. Medtem ko članice EU postopoma priznavajo sirsko opozicijo, Moskva priznava, da so njeni pogledi na zagotavljanje demokratične in odgovorne vlade v Damasku drugačni.

Tudi človekove pravice ostajajo občutljivo vprašanje. Putin trdi, da se Zahod vmešava v rusko demokracijo s podporo ruskim opozicijskim skupinam.

Ruska stran si sicer od Evrope želi predvsem odprave vizumov za njene državljane, ki želijo potovati v unijo, a evropski diplomati so v sredo v Bruslju nakazali, da preboja glede odprave vizumov ni na obzorju.

Tudi energetska vprašanja so vselej visoko na dnevnem redu vrhov EU in Rusije. Moskva si trenutno prizadeva predvsem za to, da bi svojega energetskega velikana Gazprom zavarovala pred evropskimi pravili o konkurenci.

Kljub razlikam in odprtim vprašanjem poskušata biti obe strani pozitivni. Ruski veleposlanik pri EU Vladimir Čižov je nedavno napovedal, da bo to "vrh sodelovanja, ne konfrontacije".