Udeleženci bodo tako razpravljali o politični pomoči Maliju pri izvedbi volitev, ki jih je malijski predsednik obljubil do konca julija letos, in o pogojih za ponoven zagon finančne pomoči tej državi, ki jo je mednarodna skupnost zamrznila po vojaškem udaru.

Razprava bo osredotočena tudi na izvedbo evropske misije za urjenje malijskih vojakov, ki naj bi začela delovati 12. februarja, ter na afriško vojaško operacijo Afisma, ki naj bi kmalu prevzela štafeto od francoskih vojaških sil.

Doslej je udeležbo v evropski misiji za usposabljanje malijskih vojakov napovedalo šestnajst članic unije, tudi Slovenija, ki bo prispevala do štiri vojake, in Norveška. Levji delež nalog misije in tudi njeno vodenje bo prevzela Francija.

Današnjega sestanka se bodo sicer od članic EU udeležile pomembne igralke, kot sta Francija in Velika Britanija, ki naj bi v Bruselj poslali ministra, udeležba iz Slovenije pa ni predvidena. Na sestanku bo tudi malijski zunanji minister Tieman Coulibaly.

Razmere v Maliju so se zaostrile marca lani, ko je vojaška hunta z državnim udarom prevzela oblast. Nato je sever Malija najprej zavzela etnična skupina puščavskih Tuaregov. Te so nato pregnali islamisti, ki imajo tudi vezi z Al Kaido.

Ti so na območju, ki ga nadzorujejo, uvedli strogo šeriatsko pravo. Malijska vlada jim želi s pomočjo Francije in zahodnoafriških partneric v prvi vrsti preprečiti, da bi napredovali na jug države in zavzeli prestolnico Bamako.

Končni cilj pa ni le ustaviti džihadiste, temveč zagotoviti, da Malijci vzpostavijo demokratične institucije, izvedejo volitve in gospodarsko okrevajo, poudarjajo v EU, ki jo nestabilen Mali in širjenje terorizma pred njenimi durmi močno skrbita.

Aretirali osem upornikov

Malijska vojska je aretirala osem moških, ki naj bi sodelovali z Al Kaido v severnem delu Malija. Do aretacije je prišlo, ko so francoska bojna letala napadla uporniška oporišča v severovzhodni puščavi Malija, blizu Alžirske meje. Osem moških so pridržali v Gaoi in jih bodo premestili v Bamako, kjer jim bodo sodili. Med moškimi naj bi bilo šest Malijcev, Nigerijec in Alžirec.