Te podatke je danes po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA sporočilo ministrstvo BiH za človekove pravice in begunce. Na poti v BiH je sicer v teh dneh ekipa strokovnjakov EU, med njimi slovenski hidrolog, ki bo ocenila posledice poplav na gradbeni, vodni in komunalni infrastrukturi. Kot je pred dnevi nakazal zunanji minister BiH Zlatko Lagumdžija, bi lahko nato julija pripravili donatorsko konferenco.

Stanje na terenu ostaja kritično

O ogromnih razsežnostih škode je sicer danes razpravljal predstavniški dom parlamenta BiH, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Poslance je nagovoril predsedujoči svetu ministrov BiH Vjekoslav Bevanda, ki je opozoril, da kljub umikanju vode s poplavljenih območij in postopni sanaciji posledic večdnevnih poplav stanje na terenu ostaja »kritično in zelo zelo težko«. Brez obsežne mednarodne pomoči se BiH z nastalo situacijo ne bo sposobna spopasti, je opozoril.

Tudi vodja kmetijskega združenja v Republiki srbski Vladimir Usorac je danes za časnik Oslobođenje opozoril, da BiH ne more sama rešiti vseh težav, ki jih je povzročila naravna katastrofa. V tej srbski entiteti BiH so poplave po podatkih oblasti prizadele kakih 58 odstotkov prebivalstva in 40 odstotkov ozemlja, uničenih je bilo kar 60 odstotkov živine.

Za Srbijo po poplavah 30 milijonov evrov pristopne pomoči EU

Evropska unija je Srbiji zaradi ogromne škode po nedavnih poplavah namenila 30 milijonov evrov iz skladov pristopne pomoči IPA, je danes v Beogradu povedal namestnik vodje tamkajšnje delegacije EU Oskar Benedikt. Že kmalu bi lahko unija Srbiji namenila še več denarja iz drugih skladov, je obljubil.

Kot je poudaril Benedikt, bo EU tudi v prihodnje Srbiji pomagala s humanitarno pomočjo in ekipami strokovnjakov na terenu, a obenem išče tudi možnosti za denarno pomoč državi. Kot je opozoril Benedikt, pa mora, ko gre za finančna sredstva EU, prvi korak narediti srbska vlada, ki mora točno določiti, za kaj bo denar porabljen, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Preliminarne ocene naj bi sicer kazale, da so poplave v Srbiji samo na t.i. kritični infrastrukturi - prometni, energetski in telekomunikacijski - povzročile za več kot 250 milijonov evrov škode, je danes dejala podpredsednica srbske vlade Zorana Mihajlović, ki je tudi predsednica komisije za oceno škode po naravnih nesrečah.

Zahvala za humanost in solidarnost

Kot so sporočili iz Pahorjevega urada, je Nikolić pisal slovenskemu predsedniku in se mu v svojem ter v imenu državljanov Srbije zahvalil za pomoč, ki so jo slovenska država in njeni državljani nudili Srbiji ob nedavnih katastrofalnih poplavah.

Globoki zahvali »za humanost in solidarnost«, brez katere bi bilo število žrtev ob poplavah še višje, pa je Nikolić dodal tudi prošnjo, da naj se pomoč Srbiji, ki bo še leta odpravljala nastalo škodo po poplavah, nadaljuje tudi v prihodnje.

»Prosim, pomagajte nam, kolikor lahko«

Srbijo čaka »boleča, skoraj nemogoča naloga okrevanja države po katastrofi«, je spomnil in dodal, da bodo morali poiskati hrano za na desettisoče ljudi, še posebej otrok, in na opustošenih območjih obnoviti mesta, »ki so se gradila stoletja in so bila uničena v treh dneh«.

»Prosim, pomagajte nam, kolikor lahko. Ljudje Srbije bodo to znali ceniti in se bodo spominjali vaše pomoči. Srbija, ki jo boste pomagali obnoviti, bo spomenik velikodušnosti in plemenitosti vaše države in vaših ljudi,« je še zapisal Nikolić in obenem večkrat izpostavil hvaležnost za že dano pomoč, tako v svojem imenu kot v imenu srbskega naroda.