Sedemmilijonski Bagdad v teh dneh pričakuje ofenzivo skrajnežev iz Islamske države Iraka in Levanta (ISIS). Vojska sunitskega »kalifata« krepi svoje položaje samo še nekaj deset kilometrov stran od iraške prestolnice. Vendar v iraškem glavnem mestu ni čutiti pretiranega strahu. Panika se je polastila Bagdada le po padcu dvemilijonskega Mosula 10. junija, a po nekaj dneh se je življenje vrnilo v utečene tirnice. Ves čas pa se nadaljujejo atentati šiitskih in sunitskih skrajnežev.

V Bagdadu, kjer imajo v zadnjih letih absolutno večino šiiti in ne več suniti, se po pisanju pariškega dnevnika Le Monde ne bojijo ISIS. Sicer se ne zanašajo toliko na iraške vojake, ki kljub dobri oborožitvi pogosto bežijo pred sunitskimi mudžahidi. Pa tudi iraška vojaška letala, ki jim z obveščevalnimi podatki pomagajo Američani, Rusi in Iranci (ki so tako hočeš nočeš zavezniki), niso ustavila napredovanja mudžahidov iz ISIS.

Prestolnico bodo branili šiiti

Pet milijonov šiitov iz Bagdada se počuti varne predvsem zaradi fatve ajatolaha Ali Al Sistanija, ki je pozval na džihad proti ISIS. Ta odločitev Al Sistanija, najpomembnejšega šiitskega klerika v Iraku, je omogočila mobilizacijo na tisoče šiitov, ki so pripravljeni proti vojščakom ISIS umreti kot mučenci. Vendar se ti šiitski prostovoljci v primerjavi z mudžahidi iz ISIS zdijo precej slabo izurjeni. Šiiti iz Bagdada pa z zaupanjem gledajo v prihodnost tudi zato, ker jih podpirajo ZDA.

Za »kalifa Ibrahima«, kot se zdaj imenuje Abu Bakr Al Bagdadi, ki vodi ISIS, bi bila osvojitev Bagdada tudi simbolično zelo pomembna. Spomnimo naj, da je Bagdad nastal v 8. stoletju kot novo glavno mesto velikanske države, ki se je zaradi svoje verske narave (saj je združevala vse sunitske muslimane od Španije do Indije) imenovala kalifat. To je bil čas, ko so muslimani kulturno in civilizacijsko precej presegali zahodne kristjane. Poleg Bizanca je bil namreč islamski svet dolgo časa edini pravi dedič grško-rimske antike. Bagdad iz časa velikega razcveta islamske civilizacije nam lahko približa zbirka pravljic Tisoč in ena noč.

Sedanji kalifat, ki je tragična farsa tistega iz 8. stoletja, pa obsega le del Sirije in Iraka. Vsekakor ISIS postaja najmočnejša organizacija islamističnih skrajnežev, ki je tudi izjemno bogata. Samo v eni od bank v Mosulu je na primer zasegla 425 milijona dolarjev. Iz tega denarja bi lahko 60.000 vojakom celo leto plačevali 450 evrov na mesec. ISIS seveda povsod uvaja šeriatsko pravo. Vsekakor so pogosti zunajsodni poboji ljudi, ki so blizu vladi v Bagdadu,  in predvsem iraških vojakov šiitske vere.  ISIS pa tudi zelo hitro vzpostavi administracijo, ki skrbi za bolnišnice, vodo, elektriko, ceste in druge javne zadeve. V sirskem mestu Rakka je ISIS ustanovil Urad za zaščito potrošnikov, ki pregleduje izdelke na prodajnih policah, hrano in pijačo v restavracijah, meso v klavnicah,  ljudje pa se na urad lahko obrnejo po telefonu. ISIS tudi zbira sredstva za siromašne, odpira posebne pekarne in trgovine, ki so namenjene revnim, in organizira pripravo brezplačnih obrokov.  V Mosulu in drugih mestih, ki so pod oblastjo ISIS, so cigarete, alkohol in mamila strogo prepovedani. Vsi morajo moliti petkrat na dan. Ženske morajo imeti povsem zakrit obraz, vidijo se lahko le oči. Kazen za tatove je sekanje roke. ISIS pa je ustanovila tudi semenišča in inštitute islamskih študij, da bi tako izobrazila imame in pridigarje. Ustanavlja verske šole, tudi za deklice.  A tudi grozi, da bodo na celotnem območju, ki ga nadzirajo, ženskam med 11. in 46. letom pohabili spolne organe (v skladu z versko tradicijo), kar bi po pomenilo grozovito nasilje nad 4 milijoni žensk in deklic.