Nemška veriga trgovin Aldi je menda najela zasebne detektive, da bi nastavili skrite kamere v garderobne omarice zaposlenih. Eden nekdanjih detektivov trdi, da je podjetje želelo vedeti o razmerjih med zaposlenimi, kako marljivo delajo in podrobnosti njihovega zasebnega življenja ter finančnega stanja. Za nemško revijo Spiegel je še povedal, da je naročila, da bi skrivaj nadziral zaposlene, ki ga je dobil leta 2008, ko je bil ustanovljen veliki rival Aldija, Lidl, ni želel izvesti.

»Naročili so mi, naj poročam o vsem nepravilnostih. Poročati bi moral o tem, če kdo od zaposlenih dela prepočasi, ali če bi slišal kakšne govorice o tem, da ima kdo od zaposlenih razmerje s sodelavcem ali sodelavko. Poročal naj bi tudi o govoricah o finančnih težavah zaposlenih.«

Sistem nadzora in ustrahovanja zaposlenih

Detektiv je tudi razkril, da so mu grozili, da bo izgubil možnost za nadaljnje sodelovanje s podjetjem, če ne bo naloženih nalog opravljal. Kljub vsemu pa pri Aldiju trdijo, da je detektivom v trgovini prepovedan nadzor nad produktivnostjo zaposlenih. V Izjavi so celo zapisali, da detektivom ni bilo nikoli naročeno, naj poročajo o »nepravilnostih« glede zasebnega življenja. Podobne obtožbe na račun podjetja so v javnost prišle tudi lani, ko je nekdanji vodja ene od njihovih trgovin, Andreas Straub, napisal knjigo o Aldiju in podrobnosti o tem, da deluje na principu sistem nadzora in ustrahovanja. Straub naj bi po izdaji knjige prejel celo anonimen klic, kjer so mu grozili z besedami: »Utihni. Za to nam boš plačal.«