V newyorškem Brooklynu je moški iz Baltimora v soboto popoldan pristopil k policijskemu avtomobilu v problematičnem predelu Betford-Stuyvesant, kjer si prizadevajo z večjo policijsko prisotnostjo zmanjšati raven kriminala. Domnevno brez povoda je potegnil pištolo in ustrelil ter ubil policista, stara 32 in 40 let. Moški, ki naj bi imel težave z duševnim zdravjem, je pobegnil v bližnjo postajo podzemne železnice, kjer je storil samomor.

Nekaj minut bi morda rešilo življenji

Policista Wenijana Luja azijskih korenin in Rafaela Ramosa hispanskega porekla je moški ustrelil, ko sta sedela v avtomobilu. Domnevno naj ne bi imela možnosti, da se odzoveta. Oba je ustrelil v glavo. Storilec, 28-letni Ismaaiyl Abdula Brinsley, je v mesto pripotoval iz Baltimora, z nekoliko več sreče ali časa pa bi mu dejanje morda lahko preprečili. Brinsley je namreč pred tem ustrelil in ranil svoje nekdanje dekle v Baltimoru, nato pa na družabnem omrežju zapisal, da bo »dal pujsom krila« (žaljivka za policiste) in »oni so vzeli enega našega, vzemimo dva njihova«. »To je morda moj zadnji zapis,« je dodal. Zapis, da so »vzeli enega našega«, je očitno letel na smrt temnopoltega preprodajalca cigaret na newyorškem Long Islandu Erica Gardnerja, ki je julija umrl po spornem policijskem prijemu, kar so mimoidoči posneli. V začetku tega meseca je velika porota odločila, da proti policistu ne vloži obtožnice, kar je sprožilo množične proteste v New Yorku.

Ko je bila policija v Baltimoru obveščena o zapisanem, je izsledila Brinsleyjev mobitel in ugotovila, da se nahaja v newyorškem Brooklynu in obvestila tamkajšnjo policijo ter poslala tudi sliko. A nekaj minut preden je informacija prišla do patrulj, je Brinsley že pritisnil na petelina, le nekaj ulic stran od lokacije, ki so jo ugotovili v Baltimoru. »Šlo je za usmrtitev,« pravi policija.

Prvi podatki, ki jih navajajo policija in ameriški mediji, kažejo, da ga je v preteklosti vsaj šestkrat obravnavala policija v Atlanti. Med zaslišanjem naj bi potrdil, da se je zdravil zaradi psihičnih motenj.

Sindikat: Kri je na županovih rokah

Potem ko je bila policija v New Yorku zaradi primera Gardner več tednov tarča kritik in tudi napadov, so bili včeraj policisti tisti, s katerimi je sočustvovalo največje ameriško mesto. Smrt obeh policistov je posebej zarezala v odnose mož in žena v modrem z županom mesta Billom de Blasiem. Dogodek je pika na i že tako zaostrenim razmeram, ki po ocenah poznavalcev predstavljajo največji izziv za de Blasia, odkar je prevzel vodenje 8,5 milijonskega mesta.

De Blasio je namreč policiste že razjezil ob smrti Gardnerja, ko se je po njihovem preveč postavil na stran žrtve in ni vzel v bran policistov, ki so postali tarča posplošenih obtožb, da so rasisti. Na njihovo poveljstvo na južnem Manhattnu so denimo s kredo napisali, da so kukluksklanovci, na enem od shodov v mestu pa je skupina protestnikov vpila: »Kaj hočemo? Mrtve policaje! Kdaj to hočemo? Zdaj!«

Potem je de Blasio, ki je belec, ima pa temnopolto soprogo in otroka, po televiziji povedal, da je sinu je razložil nevarnosti, ki mu lahko pretijo ob srečanju s policijo. In ko je obstajal zelo jasen posnetek napada protestnikov na policiste na Brooklynskem mostu, je bila policija jezna, ker je javno govoril o »domnevnem napadu«. Po včerajšnjih dogodkih je imela policija za župana tako posebno sporočilo. »Danes je kri na mnogih rokah,« je rekel Patrick Lynch, predsednik newyorškega sindikata policistov, ki je tudi največji v državi. »In ta kri se začne na stopnišču mestne hiše, v županovi pisarni.« Ko je de Blasio prišel v bolnišnico, kamor so odpeljali ustreljena policista, so vsi policisti, ki so bili na hodniku, županu obrnili hrbet, ko je korakal mimo.

Družina Gardnerja je sporočila, da nikakor ni imela v mislih takšnih dogodkov, ko je zahtevala pravico za svojega sina, dejanje pa je obsodil tudi predsednik Barack Obama.

Prvi takšen primer v New Yorku po letu 2011

Kar se tiče podobnih primerov, kot je tokratni, je imela newyorška policija zadnja leta sicer svetlo statistiko. Namreč zadnji primer, ko so policista s strelnim orožjem ustrelili in ubili med opravljanjem dolžnosti, so v mestu zabeležili leta 2011. FBI sicer navaja, da je lani med opravljanjem dolžnosti v Združenih državah umrlo 76 policistov, od tega 49 v nesrečah, 27 pa je bilo ubitih. O ločenem primeru policista, ubitega med streljanjem, so sicer včeraj poročali s Floride.

Sicer pa so o napadu na policiste poročali tudi iz Francije. Moški, ki naj bi vpil »bog je velik«, je na policijski postaji v Toursu porezal tri policiste, preden so ga ustrelili in ubili.