»To je le kaplja v ocean, a je vsak trud vsake države izjemno pomemben in dobrodošel,« je za AP komentirala predstavnica Sveta Združenih narodov za človekove pravice (UNHRC), Michelle Alfaro. Mujica je sporočil, da bodo osirotele otroke sprva naselili v poletni predsedniški palači.

Otroci vedno potujejo z vsaj enim sorodnikom

Težavo sicer predstavlja dejstvo, da UNHRC begunskih sirot skorajda nikoli ne namešča v druge države brez njihovih družin – vsak od otrok bo tako v Urugvaj odšel z vsaj enim odraslim sorodnikom, kar pomeni, da se bodo morali o številu sprejetih beguncev še malo bolj natančno dogovoriti, saj je Mujica že napovedal, da bo vse stroške krila urugvajska vlada.

Urugvajski predsednik je o sprejetju sirskih sirot prvič spregovoril pred nekaj tedni, a je dejal, da se bo o tem posvetoval še s svojimi državljani. Vendarle so priprave že v teku, posvetoval pa se ni niti s kongresom – nekateri v opoziciji so prepričani, da bi moral predsednik najprej poskrbeti za lastne revne otroke, preden ponuja roko v pomoč tujim, poroča AP.

Turčija, Libanon in Jordanija že pokajo po šivih

Nekateri so Mujico obtožili, da to dela le zato, da bi si izboljšal možnosti za prejem Nobelove nagrade. Ta je že pred časom za AP povedal, da ga ta čast ne zanima, a da če bi slučajno prejel nagrado in z njo denar, bi ga porabil za gradnjo 50 hiš za revne Urugvajce. Njegova soproga, senatorka Lucia Topolansky, je komentirala, da bi sprejetje sirot motiviralo tudi druge države, da prevzamejo odgovornost za takšno katastrofo.

Alfarova je poudarila, da je iz Sirije v času divjanja spopadov pobegnilo že več kot dva milijona ljudi. Ker v Turčiji, Libanonu in Jordaniji, kamor je pobegnilo največ beguncev, novih ne morejo več sprejeti, morajo za vsaj 30.000 še letos najti nove domove. Nemčija je lani sprejela 5000 beguncev, letos jih bo isto število, Brazilija pa je za 2000 beguncev odredila humanitarne vize, poroča AP.