V čast pokojnemu venezuelskemu predsedniku Hugu Chavez so danes po državi točno ob 8. uri (ob 13.30 po srednjeevropskem času) odjeknile salve iz 21 topov. Chavezove posmrtne ostanke so danes prepeljali na vojaško akademijo v Caracasu, sprevod pa je pospremilo na tisoče žalujočih.

Bil je naš oče, naš osvoboditelj

Podpredsednik Nicolas Maduro, ki ga je Chavez izbral za svojega naslednika, je v torek narodu sporočil, da je predsednik - "večni poveljnik", kot ga je označil - podlegel dolgotrajni bolezni.

"Bil je naš oče, naš osvoboditelj. Nihče ni pričakoval tako težkega udarca usode. Še naprej moramo graditi revolucijo z Madurom, ki bo naslednji predsednik," je dejal eden od žalujočih Venezuelcev.

Maduro bo v času do volitev, ki morajo biti po ustavi sklicane v roku 30 dni, prevzel vodenje države - in ne predsednik venezuelske narodne skupščine Diosdado Cabello, kot bi bilo običajno in kot tudi piše v ustavi. Cabella tudi ni bilo med voditelji, zbranimi v torek v vojaški bolnišnici.

Venezuelska ustava predvideva, da mora vodenje države v primeru, če predsednik umre, preden priseže za nov predsedniški mandat, prevzeti predsednik parlamenta. Chavez bi moral po ponovni izvolitvi oktobra lani 10. januarja priseči za nov mandat, a tega zaradi bolezni ni storil. Pred odhodom na zdravljenje na Kubo konec lanskega leta je izrazil željo, da ga na čelu države nasledi Maduro, če bo to potrebno.

"To je mandat, ki nam ga je dal poveljnik, predsednik Hugo Chavez," je odločitev, da Maduro postane začasni predsednik države, na državni televiziji Telesur utemeljil zunanji minister Elias Jaua. Zatrdil je, da bodo volitve sklicali v roku 30 dni. Ni povsem jasno, ali bodo volitve v 30 dneh dejansko izvedli, ali pa bodo le določili datum zanje.

Opozicija: Pozivamo k enotnosti Venezuele v tem težkem času

Vodja venezuelske opozicije Henrique Caprilles, ki ga je Chavez premagal na predsedniških volitvah oktobra lani, je v odzivu pozval k narodni enotnosti ter izrazil solidarnost z žalujočimi. "Moja solidarnost je s celotno družino in s privrženci predsednika Huga Chaveza, pozivamo k enotnosti Venezuele v tem trenutku," je zapisal na Twitterju.

Chavezovo truplo so dopoldne po lokalnem času prepeljali na vojaško akademijo v Caracasu, kjer bo ležalo do petka, ko bo državniški pogreb.

V Caracasu se že zbirajo latinskoameriški voditelji, ki želijo izkazati čast pokojnemu voditelju bolivarske revolucije. Argentinska predsednica Cristina Fernandez de Kirchner in urugvajski predsednik Jose Mujica sta že tam, pred pogrebom pa pričakujejo tudi brazilsko predsednico Dilmo Rousseff in njenega predhodnika Luiza Inacia Lulo da Silvo.

Mešani odzivi

Prvi odzivi v svetu na Chavezovo smrt so bili mešani. Mnogi predvsem v Latinski Ameriki in tudi drugod so ob izrazih sožalja hvalili Chavezovo pomoč najrevnejšim. Od drugod pa je bilo slišati želje, da bi po smrti socialističnega predsednika Venezuela dobila bolj odprt politični sistem.

Več o odzivih preberite tukaj:

Smrt Chaveza: za Kubo je odšel “resnični sin Castra”, za Obamo prihaja “čas izzivov”

Žalovanje in protestni shodi v Caracasu

Vir: Youtube

Vir: Youtube

Chavezu se je lani bolezen ponovila

V začetku decembra lani je Chavez sam sporočil, da se mu je bolezen ponovila, nakar je odpotoval na novo operacijo na Kubo, od koder se je po več kot dveh mesecih vrnil februarja letos. Na Kubi je prestal že četrto operacijo zaradi raka.

Oktobra lani je bil sicer izvoljen za nov, že četrti predsedniški mandat, a zaradi zdravljenja na Kubi ni opravil zaprisege. Venezuelo zdaj čakajo nove predsedniške volitve. Preden pa je Chavez odšel na zadnjo pot na Kubo, je v čustvenem televizijskem nagovoru še predlagal državljanom, da za njegovega naslednika izvolijo sedanjega podpredsednika in zunanjega ministra Nicolasa Madura.

14 let na čelu Venezuele

Po vrnitvi s Kube so Chaveza odpeljali v vojaško bolnišnico v Caracasu, kjer je nadaljeval z zdravljenjem, a neuspešno, saj so kmalu sledile "nove in resne okužbe", zaradi česa se je tudi poslabšala njegova okužba dihal.

Chavez je bil na čelu Venezuele kar 14 let, v tem času je preživel tudi poskus državnega udara. Bil je eden glavnih latinskoameriških revolucionarjev, ki se je navduševal nad Fidelom Castrom in usmerjal Venezuelo v bolivarsko republiko.

Znan po protiameriški retoriki

Znan je bil tudi po svoji protiameriški retoriki, s čimer je na mednarodnem prizorišču vzbujal mešane občutke in si zaveznike nabiral predvsem med nasprotniki ZDA in Izraela, medtem ko ga je ostali svet sprejemal dokaj hladno in zadržano.

Glavna ost spora z ZDA je bila predvsem venezuelska nafta; Venezuela ima namreč največje naftne zaloge na zahodni polobli. Chavez je ZDA vseskozi očital, da si želijo venezuelsko nafto tako ali drugače prisvojiti.

In kljub temu, da so ZDA eden najpomembnejših kupcev venezuelske nafte, se je Chavez zadnja leta rad družil z iranskim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom, pokojnim libijskim voditeljem Moamerjem Gadafijem in sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom.

Baracku Obami je bil sprva naklonjen

Mnogim se je vtisnil v spomin, ko je nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha označil za hudiča. Baracku Obami je bil sprva naklonjen, a se je kmalu vrnil k stari govorici o ZDA kot "zli imperialistični sili".

Kljub kontroverznemu ugledu v svetu je bil doma prava zvezda, predvsem med dolgo zapostavljenimi revnimi Venezuelci. Ti so ga močno podpirali zaradi zdravstvenih in izobraževalnih programov, ki jih je lahko financiral z naftnimi dolarji.

Kritiki so mu po drugi strani očitali, da je odgovoren za povečanje stopnje kriminala, korupcije in inflacije v državi. In dejansko mu ni uspelo bistveno zmanjšati prepada med bogatimi in revnimi, čeprav je večji del prihodkov od nafte porabil za socialne programe.