Oboroženi moški so vdrli v stavbo, kjer je bil nekoč sedež nekdanje premierke Julije Timošenko. Ukradli naj bi računalnik in serverje. Predstavniki Timošenkove sumijo, da so bili zamaskirani moški predstavniki policije, slednji to zanikajo.

Policija medtem že pregnala protestnike stran od zgradbe vlade. Kot poročajo tuji mediji, nasilja ni bilo.

Piše se nova zgodba Evrope?

Ukrajinski predsednik je danes pristal, da se bo sestal s tremi nekdanjimi predsedniki Ukrajine, da bi se z njimi pomenil glede umiritve politične krize, ki je zajela državo. Tako je sprejel pobudo Leonida Kravčuka, Leonida Kučme in Viktorja Juščenka, ki so predlagali pogovore oblasti in opozicije, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Viktor Janukovič je na svoji spletni strani zapisal, da se bo sestanek, ki ga je označil za »nacionalno okroglo mizo« zgodil jutri, poroča AP.

V Bruslju so medtem sporočili, da bo Ashtonova v torek odpotovala na dvodnevni obisk v Ukrajino, kjer se bo po pričakovanjih sešla tako s predstavniki oblasti kot opozicije, pa tudi civilne družbe. Z obiskom naj bi Ashtonova izkazala podporo poti za izhod iz krize v Ukrajini. EU ob tem še naprej zahteva preiskavo nasilja nad mirnimi protestniki.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je že pred tem danes izrazil podporo opoziciji. »Če imamo nekateri v Evropi včasih dvome glede pomena evropskih vrednot, samo poglejte Ukrajino. Ti mladi ljudje na ulicah Ukrajine pri ledenih temperaturah pišejo novo zgodbo za Evropo,« je dejal Barroso.

Več tisoč protestnikov, ki nasprotujejo odločitvi oblasti za odpoved pridružitvenemu sporazumu z EU, tudi danes vztraja na Trgu neodvisnosti v Kijevu, potem ko se jih je v nedeljo tam zbralo kakih 200.000. Več sto jih je kljub nizkim temperaturam na trgu, kjer so postavili barikade, preživelo tudi noč.

Ukrajinska opozicija je ob tem poudarila, da bo vztrajala na trgu, čeprav je notranje ministrstvo v središče Kijeva danes napotilo več deset pripadnikov posebnih policijskih enot. Policija je zaprla tudi ključne postaje podzemne železnice v središču mesta, saj naj bi prejeli grožnje z bombo. Notranje ministrstvo je protestnike tudi posvarilo, da tvegajo kazenski pregon, če bodo kršili zakon.

Kot je razvidno iz tviterja pod trendom #euromaidan, je policija že dobila navodila, za uporabo sile nad vedno večjim številom protestnikov. Skuša jih namreč oddaljiti od policijske linije.

Oleksandr Sushko z inštituta za Evroatlantsko sodelovanje pojasnjuje, da na trgu ni dovolj policije, ki bi lahko prevzela oblast nad protestniki. Svari, da je trenutna situacija zelo negotova in da lahko vsak trenutek eskalira.

48 ur za razpustitev vlade

»To počnemo zato, da bi predsednik Viktor Janukovič končno slišal naše zahteve,« je danes dejal vodja opozicijske stranke Udar Vitalij Kličko, ki je obiskal kijevski osrednji Trg Neodvisnosti. Tam kljub izjemnemu mrazu v šotorih vztrajajo številni protestniki.

Pred tem se je v nedeljo na kijevskih ulicah zbralo več sto tisoč ljudi, ki so na enem največjih protestnih zborovanj v zadnjih letih zahtevali razpustitev vlade in predčasne volitve. Po poročanju britanskega BBC so voditelji protestov Janukoviču dali na razpolago 48 ur za razpustitev vlade.

Oblast pripada ljudem, ne predsedniku

Opozicija v državi že skoraj tri tedne protestira zaradi odločitvi oblasti o odpovedi pridružitvenemu sporazumu z EU. Po ocenah opozicije se je v nedeljo zbralo najmanj 500.000 ljudi, medtem ko opazovalci njihovo število ocenjujejo na približno 300.000, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Varnostne oblasti so se v nedeljo na dejanja opozicije odzvale z uvedbo preiskave zoper posamezne politike, ker naj bi nezakonito poskušali prevzeti oblast. »To je poskus Janukoviča, da bi pridobil še več moči,« je odločitev komentiral nekdanji zunanji minister in eden od opozicijskih voditeljev Arsenij Jacenjuk. A oblast po njegovem prepričanju pripada ljudem, ne predsedniku.

Protestniki so med drugim v središču ukrajinske prestolnice prevrnili in poškodovali kip nekdanjega sovjetskega voditelja Vladimirja Iljiča Lenina.