Na Nizozemsko so od skupno 298 žrtev na identifikacijo prepeljali posmrtne ostanke že več kot 200 žrtev

Strokovnjaki so za danes končali z delom, vse posmrtne ostanke, ki so jih našli, pa so odpeljali s seboj, so sporočili z nizozemskega pravosodnega ministrstva. Na Nizozemsko, ki je v strmoglavljenju izgubila 193 svojih državljanov, so od skupno 298 žrtev na identifikacijo prepeljali posmrtne ostanke že več kot 200 žrtev. Ostale morajo še najti.

70 policijskih preiskovalcev na prizorišču išče ostanke letala in žrtev. Strokovnjaki bodo tudi začeli mednarodno preiskavo o strmoglavljenju letala, ki je bilo najverjetneje sestreljeno.

Manjša skupina preiskovalcev je na kraj strmoglavljenja prispela že v četrtek po enotedenskih mednarodnih diplomatskih prizadevanjih. Po navedbah avstralskega premierja Tonyja Abbotta so našli nekaj posmrtnih ostankov potnikov letala.

Na prizorišče niso mogli zaradi omejitev, ki so jih postavili uporniki

Preiskovalci prej niso mogli na prizorišče strmoglavljenja, ker na območju potekajo siloviti spopadi med proruskimi separatisti in ukrajinskimi silami, pa tudi zaradi omejitev, ki so jih postavili uporniki.

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je avstralskemu in nizozemskemu premierju Abbottu in Marku Rutteju po telefonu zagotovil, da bodo preiskovalci odslej lahko vsak dan obiskali prizorišče strmoglavljenja. Nizozemska policija, ki vodi misijo, sicer ocenjuje, da so razmere na terenu zelo nestabilne.

Preiskovalci so se danes še odločili, da bodo svojo bazo iz Donecka premestili v kraj Soledar severozahodno od kraja strmoglavljenja, medtem ko bo njihova logistična baza ostala v Harkovu, so še sporočili iz Haaga po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Ukrajinska vojska in separatisti v okviru pogajanj dosegli prve dogovore

Ukrajinska vojska in proruski separatisti so se v okviru kriznih pogajanj v Minsku dogovorili za medsebojno izmenjavo 20 zapornikov, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Medtem pa je v nočnih spopadih v bližini prizorišča strmoglavljenega malezijskega letala na vzhodu Ukrajine umrlo 14 ljudi, med njimi najmanj deset ukrajinskih vojakov.

Ukrajinska vojska in proruski separatisti so v Minsku dosegli dogovor glede izročitve zapornikov. "Moške bomo v kratkem izpustili," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal nekdanji ukrajinski predsednik Leonid Kučma, ki ima na pogajanjih v beloruskem Minsku vlogo posrednika med stranema.

V nočnih spopadih je skupno umrlo 14 ljudi

V nočnih spopadih pa je "skupno umrlo 14 ljudi, a trupla štirih še vedno niso bila identificirana, zato lahko gre za ukrajinske vojake ali pa teroriste," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal predstavnik ukrajinske vojske Oleksij Dmitraškivski.

Že prej je ukrajinska vojska poročala, da so njihove vojake iz zasede napadli uporniki.

Nočni spopadi so prekinili kratko zatišje nad regijo, saj so v Kijevu v četrtek razglasili dan brez vojaških operacij proti proruskim separatistom. Majhna skupina preiskovalcev je tako v četrtek po enem tednu čakanja vendarle uspela priti do prizorišča strmoglavljenja letala.

Ukrajinska vojska je obenem sporočila, da je ponovno okrepila ofenzivo proti separatistom, pri čemer so napovedali, da vojaki v neposredni bližini nesreče ne bodo izvajali nobenih aktivnosti.