Članstvo v Natu ena najpomembnejših zunanjepolitičnih usmeritev

Ukrajina je status nevtralne države dobila leta 2010 po močnem pritisku Rusije. Dotlej si je sicer vseskozi prizadevala za tesnejše odnose z Zahodom, čeprav je nihče v resnici ni videl kot možno članico ne Nata ne Evropske unije v zelo bližnji prihodnosti. Zdaj pa je članstvo v Natu ena najpomembnejših zunanjepolitičnih usmeritev Porošenka.

"Ukrajinski boj za neodvisnost, ozemeljsko celovitost in suverenost je postal odločilen dejavnik v naŠih odnosih s svetom," je v ponedeljek zvečer izjavil Porošenko v pogovoru s tujimi veleposlaniki v Kijevu.

Porošenko v Natu vidi edinega poroka za varnost države, ki ji zaradi ruske podpore separatistom na vzhodu grozi razpad. Skupaj z Zahodom tudi obtožuje Moskvo, da separatistom aktivno pomaga, tudi z vojaki. To kljub odločnemu zanikanju Kremlja dokazujejo tudi satelitski posnetki zveze Nato.

Rusija je odločitev Ukrajine označila za neprijazen korak

Rusija je odločitev Ukrajine označila za neprijazen korak. "To je neprijazen korak do nas, posebno v trenutni situaciji," je izjavil ruski predstavnik pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi Andrej Kelin. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je dejal, da gre za kontraproduktivno odločitev za končanje konflikta na vzhodu Ukrajine, ki je terjal že 4700 življenj.

Ruski predsednik Vladimir Putin, ki vidi v Natu veliko neposredno vojaško grožnjo ruskim interesom, sicer vztraja, da je pogoj za kakršenkoli dogovor Kijeva s proruskimi separatisti na vzhodu Ukrajine, da Ukrajina obdrži status nevtralnosti.

"V bistvu bo vloga za članstvo v Natu Ukrajino spremenila v potencialno vojaško nasprotnico Rusije," je v ponedeljek na Facebooku zapisal ruski premier Dmitrij Medvedjev. Opozoril je, da bodo ukrajinska zavrnitev nevtralnosti in nove sankcije ZDA proti Rusiji imele zelo negativne posledice. "In naša država bo morala odgovoriti nanje," je dodal.