Ruski predsednik je minuli teden po srečanju z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Janukovičem napovedal, da bo Rusija pomagala Ukrajini z nakupom državnih obveznic v vrednosti 15 milijard dolarjev in znižanjem cen ruskega plina za tretjino. Ukrajina je sicer v recesiji in naj bi bila po ocenah poznavalcev na robu plačilne nesposobnosti.

"Po zaslugi doseženih sporazumov so se naši ratingi zvišali. Izšli smo iz območja, v katerem smo bili," je danes na srečanju z Medvedjevom poudaril Azarov in se zahvalil veliki vzhodni sosedi. Medvedjev je s svoje strani potrdil, da je Rusija kupila za tri milijarde dolarjev ukrajinskih obveznic.

Ukrajinska prozahodno usmerjena opozicija, ki že dober mesec dni protestira, ker je Janukovič zavrnil podpis pridružitvenega sporazuma z EU, se sicer z dogovorom med Moskvo in Kijevom ne strinja in ocenjuje, da se je Ukrajina prodala. Kot opozarjajo, je odločitev za pomoč politične narave in zagotovo prihaja s skritimi pogoji.

Azarov: Ukrajina ne bi mogla izpolniti zahtev IMF

EU je sicer Ukrajini v prizadevanjih, da jo prepriča v krepitev sodelovanja z Zahodom in odvrne od Rusije, med drugim ponujala, da ji pomaga pri pridobivanju posojila Mednarodnega denarnega sklada (IMF). A kot je dejal Azarov, bi bile zahteve glede izvedbe gospodarske reforme, ki bi spremljale posojilo IMF, prestroge in jih Ukrajina ne bi mogla izpolniti.

Ukrajinska opozicija se sicer med drugim boji, da bi se utegnila Ukrajina pridružiti carinski uniji, ki jo skupaj z Belorusijo in Kazahstanom oblikuje Rusija.

Putin se je danes sestal s kolegoma iz Belorusije in Kazahstana, Aleksandrom Lukašenkom in Nursultanom Nazarbajevom. Kot je dejal, urejajo še zadnje podrobnosti, da bodo lahko sedanjo bolj ohlapno carinsko unijo z začetkom leta 2015 nadgradili s t.i. Evrazijsko gospodarsko unijo, v kateri bodo sodelovanje še okrepili. Obenem je izrazil upanje, da bo v uniji tudi Ukrajina.