Separatisti število žrtev zanikajo

Kot je sporočil tiskovni predstavnik ukrajinskega obrambnega ministrstva Vladislav Seleznjov, je bilo v zračnih napadih v Donecku in Lugansku ubitih okoli 1000 separatistov, od tega okoli 500 v Dzeržinsku, v bližini mesta Doneck, poroča danes nemška tiskovna agencija dpa.

»Takšno število ni v skladu z resnico,« je navedbe Seleznjova zavrnil vodja samooklicane ljudske republike Doneck Andrej Purgin in dodal, da v Dzeržinsku ni toliko upornikov. Hkrati je potrdil, da je do težkega obstreljevanja s strani ukrajinskih sil prišlo v Marinkovi, predmestju Donecka, pri čemer je bilo po njegovih besedah ubitih 20 civilistov.

Pobegnilo več kot 20.000 ljudi

Tiskovni predstavnik ruskega ministrstva za izredne razmere Aleksandr Drobiševski pa je danes sporočil, da je število beguncev iz Ukrajine, ki so zatočišče poiskali v Rusiji, preseglo 21.000. »V petek smo zagotovili sedem dodatnih namestitvenih centrov. V 321 centrih je sedaj 21.200 ljudi,« je dejal.

Zatočišče beguncem iz Ukrajine je po navedbah ruske tiskovne agencije Itar-Tass ponudilo preko 30 ruskih regij, največ pa se jih je zateklo v Južno in Osrednje zvezno okrožje ter na Severni Kavkaz in Krim, ki se je pred meseci odcepil od Ukrajine in priključil Rusiji.

EU uvedla sankcije proti voditeljem separatistov

EU je danes razkrila, da se v petek sprejete sankcije proti akterjem v ukrajinski krizi nanašajo na premierja samooklicane ljudske republike Doneck Aleksandra Borodaja. Med preostalimi separatisti so minister za varnost samooklicane republike Doneck Aleksander Kodakovski, namestnik ministra za socialno politiko Aleksander Kaljuski in komunikacijski minister Aleksander Kriakov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Sankcije so doletele tudi separatiste iz Luganska, med njimi tudi premiera samooklicane ljudske republike Lugansk Marata Baširova, njegovega namestnika Vasila Nikitina, predsednika visokega sveta Alekseja Karjakina, notranjega ministra Jurija Ivakina in obrambnega ministra Igorja Plotnickega.

Potovanj ne načrtujejo, saj nimajo premoženja

Zadnja dva s seznama sta Nikolaj Kozicin in Oleksij Mozgovi, ki sta po navedbah Bruslja odgovorna za poveljevanje in usposabljanje separatistov za boj proti ukrajinskim silam.

Separatisti so prepoved potovanja in zamrznitev premoženja že zavrnili z besedami, da ne načrtujejo potovanja v EU, kjer tudi nimajo premoženja, navaja dpa.