V skladu s 50-letnim načrtom bo Ukrajina sprva Kitajski dala na voljo najmanj 100.000 hektarjev - skoraj toliko, kolikor je velik Hongkong - visokokakovostne kmetijske zemlje v vzhodni regiji Dnjepropetrovsk, predvsem za gojenje žitaric in vzrejo prašičev.

Sčasoma bodo obseg zemljišča povečali na velikost Belgije

Tam pridelana žita in meso bodo prodajali dvema kitajskima državnima podjetjema po posebej ugodnih cenah. V okviru projekta bodo obseg zemljišča povečali na tri milijone hektarjev, kar je skoraj toliko, kot je površina Belgije.

Ding Li, raziskovalec pri Anbound Consulting v Pekingu je projekt označil kot velik korak glede na prejšnje kitajske čezmorske kmetijske projekte. Aprila 2009 je imela namreč Kitajska v tujini v zakupu ali pa je kupila več kot dva milijona hektarjev kmetijskih zemljišč.

Projekt ocenjen na 2,6 milijarde evrov

Dogovor sta junija podpisala kitajska vladna organizacija Xinjiang Production and Construction Corps (XPCC) in ukrajinsko podjetje KSG Agro. Koliko je projekt vreden, uradno niso sporočili. Po poročanju ukrajinskega časnika Kyiv Post naj bi bil vreden 2,6 milijarde ameriških dolarjev. Ob tem je časnik poudaril, da gre za največjo tujo investicijo na področju kmetijstva v Ukrajini.

Kot navaja poslovni portal Quartz, se bo Ukrajina s tem za pol stoletja odpovedala petim odstotkom svojega ozemlja ali devetim odstotkom svojih obdelovalnih površin.

Delo v tujini in višje plače

To pa bo tudi največji najem ali nakup kmetijskega zemljišča v tujini za Kitajsko.

Kmetijski projekti so pomemben del kitajskega programa za zagotavljanje hrane in odgovor na strategijo vlade za prenos proizvodnje hrane na kmetije v tujini, so ob tem sporočili iz XPCC. Dodali so, da s tem tudi zagotavljajo kitajskim delavcem delo v tujini in tudi višje plače, še navaja South China Morning Post na svoji spletni strani.

Kitajska je doslej izvedla pomembne investicije v kmetijstvo v Južni Ameriki. Kitajsko podjetje Beidahuang je v Argentini kupilo 234.000 hektarjev zemlje za gojenje soje in koruze, podjetje Chongqing Grain je plačalo 375 milijonov dolarjev za plantaže soje v Braziliji in 1,2 milijarde dolarjev za zemljo v Argentini za vzgojo soje, koruze in bombaža.

Ukrajina med največjimi izvoznicami pšenice

Čeprav proizvodnja žitaric na Kitajskem narašča že deset let zapored, je naraslo tudi povpraševanje po uvoženih žitih, je pojasnil Ding Li. Lani je Kitajska tako uvozila skoraj 14 milijonov ton žit in moke, kar je 150 odstotkov več kot leta 2011.

Zaradi tega trenda bo država le težko izpolnila svoj cilj po 90-odsotni samozadostnosti pri proizvodnji hrane.

Ukrajina je sicer med desetimi največjimi izvozniki pšenice na svetu.

Sodelovanje Kitajske in Ukrajine na področju kmetijstva se je začelo leta 2011. Kitajska izvozno-uvozna banka je lani Ukrajini odobrila posojilo za kmetijstvo v višini treh milijard ameriških dolarjev. Ustanovili so tudi sklad za skupne gradbene projekte, v katerega naj bi letos namenili 600 milijonov dolarjev. XPCC pa vlaga tudi na drugih področjih v Ukrajini.