Po skoraj treh tednih, odkar so islamski skrajneži v kraju Chibok na severovzhodu države ugrabili 276 deklet, starih od 15 do 18 let, so se na pritisk medijev in javnosti v Beli hiši vendarle odzvali in predstavnik ameriških oblasti je potrdil, da bodo z nigerijsko tajno službo izmenjali podatke, ki so jih zbrali ameriški obveščevalci.

Po poročanju ameriških medijev naj bi Združene države v veleposlaništvu v Abuji, glavnem mestu Nigerije, vzpostavile posebno obveščevalno celico, v kateri bodo agenti FBI pomagali nigerijskim oblastem. Ne načrtujejo pa napotitve enot ameriške vojske ali uporabe brezpilotnih letal.

Državni sekretar John Kerry, ki je povedal, da jih usoda deklet zelo skrbi, je na očitek, zakaj je trajalo kar tri tedne, da so se zganili, dejal, da je nigerijska vlada pri iskanju deklet stavila na svoje strategije, ki pa so se izkazale za povsem neuspešne. Pomoč sta obljubila tudi ameriški predsednik Barack Obama in britanski zunanji minister William Hague.

Deklice bodo zasužnjili in prodali

Predsednik Nigerije Goodluck Jonathan je z veseljem sprejel ponujeno pomoč in priznal, da je bila doslej nigerijska vojska pri iskanju deklet povsem neuspešna. V ponedeljek je teroristična skupina Boko Haram prevzela odgovornost za ugrabitev deklet, v 57 minut dolgem nagovoru je vodja islamske milice Abubakar Shekau povedal, da bo dekleta kot sužnje prodal na trgu, kot želi bog. Pred tem so se razširile novice, da naj bi nekatere od ugrabljenih deklet za 2000 nairov (devet evrov) prodali čez mejo v Čad in v Kamerun, kjer naj bi jih prisilno poročili. Ugrabiteljem je doslej ubežalo 53 učenk, 223 jih je še vedno v njihovih rokah. V torek je časopis Sahara Reporters poročal, da je islamska teroristična skupina ugrabila še osem deklic, tokrat iz vasi Waranbe, prav tako v zvezni državi Borno.

Razmere na severu brez nadzora

Le dan kasneje so lokalni mediji poročali o ponovnem masakru, ki ga je Boko Haram izvedla v mestu Gamboru Ngala ob meji s Kamerunom. V 12-urnem napadu, v katerem so streljali vse povprek, naj bi pobili okoli 300 ljudi, je včeraj povedal senator Ahmed Zanna, priče trdijo, da so v kraju že našteli več kot sto trupel. Islamski skrajneži, ki jim nigerijske oblasti na severu države niso več kos, ogrožajo stabilnost države, nigerijski vojski doslej ni uspelo preprečiti niti enega od številnih masakrov ali bombnih napadov, hkrati pa se zdi skoraj neverjetno, da 12.000 vojakom, kolikor jih je lociranih na severu države, ne uspe najti skupine upornikov s tako velikim številom ugrabljenih deklet.

Starši so zaradi popolnega neuspeha pri iskanju njihovih otrok in nasprotujočih si informacij čedalje bolj ogorčeni in protestirajo proti očitno ne dovolj zavzetim prizadevanjem oblasti. Nigerijska vojska je medtem večkrat zatrjevala, da je vsa dekleta že osvobodila.

Soproga nigerijskega predsednika Patience Jonathan, ki jo skrbi predvsem ugled njenega moža, pa je naročila aretacijo voditeljice protestov. Saratu Angus Ndirpaya je poročala, da so jo privedli v predsedniško palačo, kjer ji je prva dama vso noč grozila, podvomila, ali so dekleta v resnici sploh ugrabili, ter protestnikom očitala, da so sami člani skupine Boko Haram.