V najnovejši potezi vlade proti policijskim silam so bili odstranjeni tudi visoki policijski uradniki. Med žrtvami vladne čistke, ki je očiten povračilni ukrep zaradi korupcijskih preiskav, ki so dosegle tudi politično elito države, se je tako znašlo že 6000 policistov, poročanje turških medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Odkar je sredi decembra izbruhnil korupcijski škandal, niso varni niti člani turškega sodstva, saj je bilo odstranjenih tudi več deset tožilcev, povezanih s preiskavami pranja denarja, tihotapljenja zlata in podkupovanja.

Erdogan in njegovi zavezniki namreč trdijo, da gre pri teh preiskavah za poskus udara s strani podpornikov vplivnega islamskega klerika Fethullaha Gulena, ki je bil nekoč podpornik turške vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP), sedaj pa živi v izgnanstvu v ZDA. Gulen naj bi po trditvah Erdoganovega tabora poskušal zamajati vlado pred marčevskimi lokalnimi volitvami.

Ostri ukrepi turške vlade, med katerimi je poleg čistk tudi sprejemanje zakonodaje, ki bi vladi omogočila strožji nadzor nad sodstvom in internetom, pa so tako na domačih tleh kot tudi v tujini povečali skrbi o stanju demokracije v Turčiji.