Napetosti v Tuniziji naraščajo zaradi opozicijskih naporov, da bi zrušili islamistično vlado, potem ko je bil pretekli teden izveden atentat na levega politika. To je bil že drugi tovrstni umor v šestih mesecih.

Vojska je trg Bardo, kjer se nahaja tunizijska ustavna skupščina, zaprla, potem ko so zjutraj izbruhnili spopadi med nasprotujočimi si protestniki. Spopadi potekajo tudi v drugih predelih države. V južnem mestu Sidi Bouzid so jezni protestniki poskušali zavzeti občinske pisarne, da bi zaposlenim preprečili prihod na delovna mesta, poroča Reuters. Zaradi posega so tudi tam izbruhnili spopadi med protestniki in podporniki islamistične stranke Enahda, ki vodi tranzicijsko vlado.

Vojska je posredovala tudi v Sidi Bouzidu, policija pa je med protestnike streljala s solzivcem. Prebivalci mesta so za Reuters povedali, da se kljub vojaškemu in policijskemu ukrepanju v mestu še vedno zbira na tisoče protestnikov. Prav to mesto je sicer tudi zibelka upora, ki je končal vladavino predsednika Zinea al Abdinea Ben Alija leta 2011.

Tunizijce skrbi, da bi trenutne eskalacije napetosti lahko privedle do najhujše krize politične tranzicije od padca Ben Alijevega režima, ki je zanetil arabsko pomlad. Opozicijski voditelji razmišljajo o ustanovitvi svoje vlade, sekularna opozicija pa zavrača vse kompromise in spravne poskuse, ki jih ponuja vlada.

Nemiri v Tuniziji so izbruhnili zgolj nekaj tednov pred določenim rokom, da prehodna ustavna skupščina zaključi oblikovanje nove ustave. Opozicija zahteva razpustitev 217-članskega telesa, skupščino pa je že zapustilo okoli 70 članov, ki protestno sedijo pred pisarnami skupščine na trgu Bardo.