Spodnji dom nemškega parlamenta, bundestag, je zeleno luč za vstop Hrvaške v EU 1. julija letos brez glasu proti prižgal 16. maja, danes pa je dejanje ponovil še zgornji dom. "Zahvaljujem se Nemcem za podporo, ki se je začela v času mednarodnega priznanja Hrvaške in je trajala stalno, vse do vstopa v EU," je poudaril Leko.

Predsednik hrvaškega sabora je dodal še, da je ratifikacija zadnja potrditev zrelosti in odgovornosti hrvaške politike do EU, pa tudi potrditev verodostojnosti in načelnosti nemške politike tako do EU kot tudi do Hrvaške.

"To je zgodovinski dan, saj vstop Hrvaške v EU ni le velik korak za regijo, pač pa tudi za celotno unijo," pa je dejal nemški minister za zunanje zadeve Guido Westerwelle. Izpostavil je, da je Hrvaška vložila "ogromno naporov" v izpolnitev vseh zahtev za vstop v evropsko povezavo.

"Hrvaška bo postala del evropskega mirovnega procesa," je poudaril Westerwelle in dodal, da Zagrebu EU pri ničemer ni popuščala. Vstop Hrvaške v EU je tako po njegovem mnenju signal vsem ostalim državam v regiji, da imajo perspektivo vstopa v EU, če izpolnijo postavljene pogoje.

Slovaška je 1. februarja 2012 kot prva članica EU ratificirala hrvaško pristopno pogodbo, medtem ko je Nemčija to storila zadnja. V Berlinu so sicer Hrvatom zagotavljali, da je tako zgolj zaradi nemške zakonodaje in predpisanih postopkov, ne pa zaradi Hrvaške same.

Predsednik bundestaga Norbert Lammert je sicer še oktobra lani menil, da Hrvaška še ni pripravljena na vstop v unijo ter da EU trenutno ni pripravljena na nadaljnjo širitev. Podobna mnenja so izražali tudi nekateri drugi nemški poslanci, a mnenje očitno ni prevladalo.